

LEHTIKUVA
Texas tarjoaa laittomasti maahan tuleville kaksi vaihtoehtoa: vankila tai pikakarkotus
Osavaltioiden ja Yhdysvaltain liittovaltion välinen köydenveto rajavalvonnasta jatkuu. Nyt Texas on hyväksynyt lain, joka antaa Texasin osavaltion viranomaisille oikeuden pidättää “paperittomat” maahantulijat kaikkialla Texasin alueella. Laittomasti maahan tulleelle annettaisiin kaksi vaihtoehtoa: poistu vapaaehtoisesti maasta heti tai mene vankilaan.
Texasin osavaltion kuvernööri Greg Abbott on allekirjoittanut lain, joka tekee laittomasta maahantulosta osavaltiotasoisen rikoksen, kertoo NBC News. Yhdysvaltain rajan ylittäminen muualta kuin virallisten rajanylityspaikkojen kautta on jo nyt liittovaltiotason rikos, mutta liittovaltio ei ole enää Bidenin kaudella paljon piitannut etelärajan yli laittomasti tulevista siirtolaisista.
Samassa yhteydessä Texasin osavaltio hyväksyi 1,5 miljardin dollarin määrärahan rajamuurin rakentamisen jatkamiseen. Myös liikkuvan poliisin partiointia ongelmallisilla alueilla rajan läheisyydessä on tarkoitus lisätä.
Maasta poistumalla välttyy vankilalta
Maaliskuussa voimaan astuva laki antaa Texasin osavaltion viranomaisille oikeuden pidättää “paperittomat” maahantulijat kaikkialla Texasin alueella. Rangaistus laittomasta maahantulosta olisi ensimmäisellä kerralla kuuden kuukauden vankeusrangaistus. Uusintarikoksesta rangaistus olisi kahdesta vuodesta kahteen kymmeneen vuoteen vankeutta.
Laittomasti maahan tullut voidaan jättää rangaistukseen tuomitsematta, mikäli hän suostuu välittömästi poistumaan maasta. Texas Tribune -uutissivuston mukaan uutta lakia voitaisiin soveltaa siten, että jos laittomasti maahan tullut ei suostu vapaaehtoisesti lähtemään maasta, hänet laitetaan ensin kuudeksi kuukaudeksi vankilaan. Sen jälkeen poliisi kuljettaa hänet suoraan raja-asemalle. Mikäli siirtolainen yhä kieltäytyy palaamasta Meksikoon, häntä odottaa uusi, kovempi vankeusrangaistus.
Juristit: Ihmisoikeuksien ja perustuslain vastaista
Ihmisoikeusjuristit ja perustuslakiasiantuntijat ovat jo kiirehtineet huomauttamaan, että Texasin uusi laki loukkaa siirtolaisten ihmisoikeuksia ja on Yhdysvaltain perustuslain vastainen, koska perustuslaissa säädetään, että maahanmuuttoa koskeva lainsäädäntö kuuluu liittovaltion toimivaltaan.
Odotettavissa onkin, että Bidenin oikeusministeriö haastaa Texasin osavaltion oikeuteen. Viime kädessä asiaa puidaan korkeimmassa oikeudessa. Texasin kuvernööri Abbott laskee ehkä sen varaan, että korkein oikeus on konservatiisempi kuin aiemmin, koska siellä istuu kolme Donald Trumpin kaudella nimitettyä tuomaria. Joka tapauksessa rajakysymys nousee jälleen keskusteluun maanlaajuisella tasolla.
Osavaltiot kamppailevat liittovaltiota vastaan
Texasin uusi laki on osa etelärajan osavaltioiden ja liittovaltion hallinnon välistä köydenvetoa rajavalvonnasta. Aiemmin liittovaltion tuomioistuin on muun muassa määrännyt Texasin purkamaan kelluvan rajaesteen, jonka Texas rakensi Rio Granden keskelle.
Rajalla on nähty surkuhupaisiakin tilanteita, kun osavaltion poliisit käyvät ensin laittamassa joen rantaan piikkilankaesteitä ja liittovaltion rajavartijat tulevat myöhemmin leikkaamaan piikkilankaan aukkoja, jotta laittomat maahantulijat pääsevät esteestä läpi.
Kuten Suomen Uutiset äskettäin raportoi, Yhdysvaltojen etelärajalla on lyöty kaikki tähän astiset ennätykset laittomasti maahan tulevien määrässä. Väkeä tulee Afrikasta ja jopa Kiinasta asti kymmenen tuhannen tulijan päivävauhdilla. Tilanne on niin paha, että jopa presidentti Biden on alkanut huolestua. Republikaanit yrittävät painostaa Bidenia hyväksymään liittovaltiotasoisen lain, joka antaisi rajavartijoille mahdollisuuden lopettaa turvapaikkahakemusten vastaanottaminen kokonaan ja pikakäännyttää kaikki laittomasti maahan pyrkivät.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valtionrajarikos rajamuuri Greg Abbott Texas käännyttäminen karkottaminen Perustuslakiasiantuntijat Laiton maahantulo Rajavalvonta Donald Trump Paperittomat Yhdysvallat Ihmisoikeudet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Trumpin muurin paluu – kaaos jatkuu USA:n etelärajalla

Kansalaiset huolissaan rajaturvallisuudesta – Immonen: Suomen tulee olla valmiina arvaamattomaan peliin

Koko Suomen itäraja suljetaan uudelleen – uhka kansalliselle turvallisuudelle

Giorgia Meloni aikoo lähettää Välimeren turvapaikkaturistit leireille Albaniaan – koirat haukkuvat mutta karavaani kulkee

Saksa alkaa karkottaa laittomia siirtolaisia ”suureen tyyliin” – pelko AfD-puolueen suosion kasvamisesta pakotti uusin toimiin

Ulkomaalaislakia uudistetaan hallitusohjelman hengessä: Turvapaikanhakuun tiukennuksia ja biometriatiedot jakoon

Turvapaikanhakijat pahoinpitelivät poliiseja – New Yorkin osavaltion kuvernööri: “Karkottamista voisi harkita”

Elon Musk syyttää Bidenia “yksipuoluejärjestelmän” rakentamisesta laittomien siirtolaisten avulla

Ei sopua etelärajasta: Bidenin haluama lakipaketti kaatui senaatissa – ei olisi pysäyttänyt laittomien siirtolaisten vyöryä
Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä
Yleisradion hyytävä hiljaisuus SDP-kansanedustaja Kimmo Kiljusen skandaalilausunnoista suomenvenäläisille on herättänyt talven mittaan huomiota sosiaalisessa mediassa. Perussuomalaisten joensuulainen valtuutettu Outi Mara kyllästyi odottelemaan Yleisradion toimia, ja hän on joulukuusta saakka jakanut X-tilillään kuvakaappausta Kimmo Kiljusta koskevasta jutusta vaatien Yleltä perusteellisempaa aiheen käsittelyä.

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta
Venäjä hyökkäsi Ukrainaan ja tapahtumat karkasivat hyökkääjän käsistä. Nyt ollaan tilanteessa, josta oikeudenmukainen ulospääsy vaikuttaa lähes mahdottomalta. Yksinvaltaiselle Venäjälle myös rauha on enemmän uhka kuin mahdollisuus. Sadat tuhannet rintamalta palaavat rikkinäiset sotilaat haastavat virallisen propagandan ja ovat siten yhteiskunnallinen aikapommi.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.