

LEHTIKUVA
Terho omistajaohjauksesta: Valtionyhtiöiden johtajien bonukset alas, erokorvaukset puolitetaan
Liput liehuivat komeasti torstain auringonpaisteessa suomalaisuuden päivän kunniaksi. Se sopi hyvin hallituksen tiedotustilaisuuden aiheeseen, omistajaohjauksen kehittämiseen. Pääministeri Juha Sipilä, perussuomalaisten Sampo Terho ja kokoomuksen Alexander Stubb linjasivat lehdistötilaisuudessa valtion omistajapolitiikkaa ja kertoivat kehitysyhtiön työnimellä kulkevan uuden yhtiön perustamisesta.
– Hyvää suomalaisuuden päivää: meiltä tulee uudistuksia kuin Kalevalan Sammosta, omistajaohjausta perussuomalaisten puolelta johtanut eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho letkautti.
“Erittäin merkittävä päätös on se, että valtionyhtiöiltä kielletään veroparatiisien käyttö ja aggressiivinen verosuunnittelu.”
Suomen valtio omistaa arvolla mitattuna eniten yrityksiä kansantuotteeseen verrattuna koko Euroopassa. Yhtiöomaisuustase pitää saada palvelemaan kasvua ja työllisyyttä nykyistä paremmin. Tätä varten perustetaan budjettitalouden ulkopuolella toimiva kehitysyhtiö, jonka alaisuuteen siirretään joukko valtionyrityksiä.
Samalla valtio nostaa yritysten vastuun ja yritysmoraalin keskeiseen rooliin ja valtionyhtiöt esimerkiksi yksityiselle sektorille. Esimerkiksi verosuunnittelu veroparatiisiyhtiöiden avulla kielletään jatkossa valtionyhtiöiltä. Tämä oli perussuomalaisille keskeinen linjaus.
Caruna-virheet estetään ennalta
Terho tukee hanketta lämpimästi.
– Uusi rakenne mahdollistaa valtion omaisuuden tehokkaamman, tuottavamman ja pitkäjänteisemmän hoidon. Uudistus tukee nimenomaan sitä, ettei yhtiöiden tuottoja upoteta valtion pohjattomaan kassaan, vaan käytetään uusien yritysten ja siten uuden kasvun luontiin. Tase pistetään töihin, Terho perusteli.
– Erittäin merkittävä päätös on se, että valtionyhtiöiltä kielletään veroparatiisien käyttö ja aggressiivinen verosuunnittelu. Valtionyhtiöiden on tulevaisuudessa julkaistava verojalanjälkensä. Tämä osoittaa, että syytteet siitä, ettei hallitus ole tosissaan haitallisen verosuunnittelun torjunnassa, ovat virheellisiä.
Bonukset tippuvat
Valtionyhtiöiden johtajien bonuksia karsitaan ja reilusti. Erityisesti erokorvaukset tippuvat puoleen nykyisestä. Tässä hallitus osoittaa omistajaohjauksella markkinoille todella päättäväisesti, mikä on ajan hengen mukaista johtamista.
– Vaikeina aikoina kohtuuden on oltava kunniassa myös sileäkätisillä ja tiedän, että valtionyhtiöiden johto näyttää ilolla mallia tässä asiassa, Terho iloitsi.
Mitään ei ole päätetty myydä
Punavihreä oppositio on pitänyt yhtiöitä melkoisena mörkönä, mikä selittyy lähinnä oppositiopelillä. Terho korostaa, ettei yhtiön perustamisessa valtio-omistuksen johtoon ole mitään pelättävää edes vasemmistolla.
– Tässä ei tule mitään pelättävää oikeisto-vasemmisto-akselilla. Tämä erehdys pitää korjata jo ennalta, jos joku sellaista epäilee. Tässä ei ole yksityistetty eikä myyty vielä mitään. Me muutimme vain joitakin yhtiöiden omistajarajoista, kuinka paljon valtion pitää vähintään omistaa joistain yhtiöistä. Se ei tarkoita, että mitään olisi vielä myyty, vaan myöhemmin erillisellä päätöksellä on mahdollista myydä, kuten yleensä on nytkin, Terho totesi.
Omistusrajoja myös nostettiin
Rajoja myös korotettiin. Strategisesti tärkeiden verkkoyhtiöiden Gasumin ja Fingridin omistusraja nostettiin nollasta 50,1 prosenttiin. Valtion on hankkinut omistuksia jo aiemmin ilman tätä velvollisuutta.
Postin omistusosuusvelvollisuus pienenee 100 prosentista 50,1 prosenttiin. Myös pörssi voi olla yksi tapa laajentaa omistusta, mutta se on vain yksi tapa, eikä tästä ole mitään päätöksiä.
Uutena rajana täyden omistuksen ja puolikkaan lisäksi tulee kolmasosa eli 33,4 prosenttia. Nesteen ja Vapon omistusosuuspakko laskee 50,1 prosentista 33,4 prosenttiin.
Parempi tuotto, uusia toimialoja
Terhon mukaan valtion omistukset pyritään saamaan tuottamaan entistä paremmin. Tätä varten voidaan tehdä yhtiöjärjestelyitä, joissa omistusosuudet muuttuvat tai voidaan myydä omaisuutta pääoman saamiseksi jopa kokonaan uusille toimialoille.
– Nimenomaan tämä on pyrkimys. Siinä tapauksessa myynti tapahtuisi kehitysyhtiön sisällä niin, että kun pääoma irrotetaan, niin se sijoitetaan jotenkin tuottavammaksi katsotulla tavalla. Idea on tukea ja vahvistaa sitä, ettei valtion omaisuutta myydä budjettivajeen paikkaamiseksi, vaan se käytetään uuden rakentamiseen ja entistä tuottavammin, Terho linjaa.
Valtio saisi omansa takaisin osinkojen ja verotulojen kautta.
– Ja valtio voisi tukea samalla jopa uusien toimialojen syntymistä, Terho korosti.
Omia linjauksia läpi
Terhon mukaan omistajuuspolitiikan linjauksista ei syntynyt erityistä draamaa. Käytiin normaalit kolmen puolueen neuvottelut, joissa puolue toi omia tärkeitä asioitaan mukaan. Kun puolueita on kolme, kaikki myös saivat pyrkimyksiään läpi.
– Siellä oli paljon meille todella tärkeää. Yhteiskuntavastuuseen ja yrityskulttuurin parantamiseen liittyvät tekijät, kuten bonusten leikkaukset ja johtajien irtisanomiskorvausten puolittaminen ja että valtionyritysten johtajia kehotetaan omistamaan omin varoin johtamaansa yhtiötä, että siihen sitoudutaan. Ja aggressiivisen verosuunnittelun kieltäminen valtionyhtiöiltä käytännössä julkistamalla verojalanjälkensä maksamalla veronsa siihen maahan, jossa ne toimivat, Terho luettelee.
– Tämä oli perussuomalaisille erityisen tärkeää ja koko hallitukselle, kun oppositio on meuhkannut, ettei hallitus välitä veronkierron vastaisesta taistelusta. Tässä oli konkreettinen esimerkki siitä, mitä me teimme. Herääkin kysymys siitä, miksi ihmeessä sitä ei tehty viime hallituskaudella, kun oppositiopuolueet olivat itse hallituksessa?
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän pointti: Islamia yo-kirjoituksiin esittäneen opetushallituksen pääjohtaja on vasemmistoliiton aktiivi ja vasemmistoministerien entinen poliittinen avustaja

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Antikainen: Islamia ei tule sisällyttää ylioppilaskirjoituksiin – suomalaisen kristillisyyteen pohjatuvan kulttuurin on oltava ensisijaista
Opetushallituksen työryhmä ehdottaa, että islamin uskonto tulisi ottaa mukaan ylioppilaskirjoituksiin. Työryhmän mukaan islamin tulisi olla yhtenä vaihtoehtona reaaliaineiden kokeissa. Nykyisin abiturientit voivat kirjoittaa vain evankelisluterilaisen tai ortodoksisen uskonnon.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.