Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Terho loikkauksesta: “Heikoin lenkki katkesi”

22.06.2016 |12:02

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho on pettynyt kansanedustaja Maria Tolppasen päätökseen loikata.

– Olen tietenkin harmissani siitä, että yksi edustajistamme on loikkaamalla pettänyt äänestäjänsä, jotka tukivat vaaleissa perussuomalaisia eivätkä sosiaalidemokraatteja, toteaa Terho.

– Tolppanen ei keskustellut asiasta ryhmän tai puolueen johdon kanssa ennen päätöstään. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän työ jatkuu loikkauksesta huolimatta Suomen talouden pelastamiseksi. Me vedämme Suomea suosta. Heikoin lenkki katkesi, mutta me muut kestämme painon jatkossakin.

Kansanedustaja Tolppanen on entinen sosiaalidemokraattisen puolueen jäsen, joka oman kertomansa mukaan aikanaan pettyi Lipposen toisen hallituksen päätöksiin (Ylen Politiikkaradio 1.4.2014). Hän on ollut perussuomalaisten kansanedustaja vuodesta 2011.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
9.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää