Teinitytöt syytteeseen Göteborgin jengimurhasta

10.07.2018 |19:33

Göteborgin käräjäoikeus on vanginnut kaksi 2000-luvulla syntynyttä tyttöä epäiltynä 32-vuotiaan miehen ampumisesta Göteborgin lähiössä, Ruotsin yleisradioyhtiö kertoo. Toinen tytöistä saa syytteen murhasta ja törkeästä ampuma-aserikoksesta ja toinen avunannosta rikoksiin.

Viranomaiset kertovat vangitsemisen taustoista tutkinnan tässä vaiheessa erittäin vähän. Poliisilla on kuitenkin selkeä näkemys tapahtumien kulusta.

Toukokuussa Göteborgin surmattiin ampumalla paikallisen jengin maahanmuuttajataustainen jäsen. Häntä oli aiemmin keväällä kuulusteltu ampuma-aserikoksiin liittyen. Poliisin kertoman mukaan murhassa onkin todennäköisesti kyse jengien välienselvittelystä.

Syyttäjän mukaan törkeä ampuma-aserikos tarkoittaa juuri murhaan käytettyä asetta. Ampumista todistaneet henkilöt kertoivat, että kyse oli automaattipistoolista. On täysin ennenkuulumatonta, että mahdollinen ampuja on nuori tyttö. Tämä on Ruotsinkin rikoshistoriassa ainutlaatuista.

Murhaan liittyy käsittämättömiä seikkoja eikä poliisi kerro tällä hetkellä enempää. Virkamiehet vetoavat siihen, että jengiampumisten tutkinta on erittäin herkässä vaiheessa. Joka tapauksessa kyse on kokonaisuudesta, jossa nyt tapahtunut teinityttöjen vangitseminen on osa totuutta.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää