

TEIJA MAKKONEN FB
Teija Makkonen listasi hallituksen haparoinnit: “Marinin hallituksen koronakriisin hoidon epäonnistumiset eivät ole enää edes kahdella kädellä laskettavissa”
Epäonnistumista epäonnistumisen perään. Teija Makkonen (ps.) kokoaa blogiinsa hallituksen keskeiset haparoinnit. Hän ei katso hyvällä myöskään STM:n kaavailuja siitä, että kokonaisvastuu tilannekuvasta ja johtamisesta olisi jatkossa sairaanhoitopiireillä.
Makkonen kirjoittaa:
“Marinin hallituksen koronakriisin hoidon epäonnistumiset eivät ole enää edes kahdella kädellä laskettavissa. Tässä näin alkuun muutamia listattuna:
– Koronan vähättely ja hidas reagointi kansalaisten terveyden suojelemiseksi
– pandemia-alueilta Suomeen vapaasti saapuvat lentokoneet
– karanteenien puute
– myöhässä tulleet kokoontumisrajoitukset
– testaamattomuus ja vähäiset testimäärät
– kriisijohtamisen ontuminen ja presidentti Niinistön nyrkki
– kriisiviestintä
– ministereiden sekä THL:n virkamiesten ristiin sepittämät asiat
– olematon huoltovarmuus ja tyhjät varmuusvarastot
– kuntien syyttely ja vastuun vyöryttäminen pois itseltään
– Jylhä&Sarmasteen saamat veronmaksajien miljoonat
– HVK:n tj:n eroaminen (ei nauttinut enää pääministerimme luottamusta)
– hengityssuojaimien tai itsetehtyjen maskien puuttuvat ja muuttuvat käyttösuositukset
– vanhusten, hoivatalojen ja hoitohenkilökunnan turvallisuuden laiminlyönti”
Kriisin keskellä pyritään siirtämään hallituksen ja pääministerimme vastuuta
Makkonen ottaa kantaa myös tuoreeseen lakimuutokseen. Hän oudoksuu sitä, miksi keskellä kriisiä ajetaan tällaista muutosta, vaikka kuntien ja terveydenhuollon tilanne on muutenkin kriisiytynyt.
– Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) valmistelee terveydenhuoltolain ja sosiaalihuoltolain muuttamista valmiuden, varautumisen ja häiriötilanteiden sääntelyn osalta siten, että kokonaisvastuu tilannekuvasta ja johtamisesta olisi jatkossa kriisissä suoraan sairaanhoitopiireillä. Lakimuutoksen nopeaa aikataulua perustellaan korona-pandemialla.
Suomen 21 suurimman kaupungin kaupunginjohtajat totesivat eilisessä ulostulossaan, että STM:n esitys “ei paranna, vaan pikemminkin heikentää mahdollisuuksia johtaa sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä muita kriittisiä palveluja poikkeusoloissa. ”
Vaikka lakimuutos voisi joiltain osin olla aiheellinen, ei sen aika Makkosen mukaan ole nyt – keskellä poikkeusoloja. Hyvä valmistelu olisi myös välttämätöntä.
– Tällä hetkellä ongelmat kumpuavat kuitenkin ihan jostain muusta kuin lainsäädännöstämme. Nyt tulisikin saada kuntoon ongelmat poikkeusolojen johtamisessa ja vastuutahojen välisessä yhteistyössä, Makkonen kirjoittaa viitaten valtionhallintoon, sairaanhoitopiireihin ja suuriin kaupunkeihin.
– Koronakriisin keskellä tällä pyritään vain siirtämään hallituksen ja pääministerimme vastuuta, sillä on täysin epäselvää olisiko lakimuutoksella edes mahdollista tosiasiallisesti vaikuttaa vallitsevaan kriisiin tai sen johtamiseen.
– Marin ei ole myöntänyt itse tehneensä ensimmäistäkään virhettä. Ja tämän varmistaakseen myös tulevaisuudessa, hän sysää kokonaisvastuun pandemian tilannekuvasta ja johtamisesta pois – panikoiden ja politikoiden.
Teija Makkosella on tutkinto sekä hallinto- että sotatieteistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää