

Vasemmalla: Ilta-Sanomien uutinen 19.9.2022. Oikealla tuore mainos SDP-kansanedustaja Ilmari Nurmisen vaalitilaisuudesta. / IS TWITTER
Tehyn kovaotteinen järjestöjyrä Millariikka Rytkönen ei niele kritiikkiä SDP-kampanjoinnistaan, vaihtaa puhetyyliä: “maalitusepisodi, ahdistavaa”
Suomen Uutiset kirjoitti eilen komiikan puolelle lipsahtaneesta tapauksesta, jossa rajuna ay-jyränä tunnettu Tehy-pomo Millariikka Rytkönen poseerasi SDP-kansanedustaja Ilmari Nurmisen vaalimainoksessa. Vain joitain kuukausia aikaisemmin Rytkönen oli messunnut, etteivät hoitajat unohda koskaan SDP-vetoisen hallituksen tekemisiä. Kun poliitikko törttöilee, some luonnollisesti kuittailee. Tänään Rytkönen väittää eilistä palauteryöppyä maalittamiseksi.
Rytkönen kirjoittaa tänään:
– Yhden puolueen taholta melkoinen maalitusepisodi käynnissä perjantaista alkaen. Tyyli tarkoituksella päällekäyvää ja pelottavaa. Aggressiivista, ahdistavaa. Asioista saa olla erimieltä, mutta käytös, jonka tarkoitus on hiljentää tai aiheuttaa pelkoa, ei ole ok.
Huuda, niin metsä vastaa
Ja niin somemetsä jälleen vastaa niinkuin sinne huudetaan. Vaikka Rytkönen on estänyt oman kirjoituksensa kommentoinnin, on aiheesta muualla käynnissä laaja keskustelu. Yksityishenkilöt kirjoittavat:
– “Millariikka nyt menee peilin eteen katsomaan syyllistä. Kuinka kehtaa edustaa puoluetta, joka aktiivisesti oli estämässä hoitajien lakko-oikeutta. Tämän lisäksi kannattivat pakkorokotusta, joka oli jo havaittu toimimattomaksi keinoksi.”
– “Sarjassamme päivän uhrautuminen: 1. käy raivokas työtaistelu hallitusta vastaan hoitajien palkkojen polkemisesta 2. Hehkuta pääministeripuoluetta, joka juuri polki palkkoja 3. Saa kritiikkiä 4. Uhriudu ja koe tilanne aggressiivisena ja ahdistava”
– “Olisin kommentoinut tähän twiittiiin, että Tehyn jäsenenä ei ole Ok, että ”puolueettoman ei-poliittisen” ammattiliiton pj juoksee SDP-vaalikiertueella, mutta Rytkönen estänyt kommentoinnin muilta kuin valitsemiltaan tyypeiltä.”
– “Luo hyvin avoimen keskustelun kun laittaa yhden puolueen maalittamisen jälkeen kommenttinsa lukkoon. Sinua on huomautettu usean yksityishenkilön toimesta, joilla eri puoluekanta. Huomautus johtui kaksinaamaisuudestasi. Tehy käsissäsi on vitsi. Sinä ehkä unohdat, hoitajat eivät.”
Nimimerkki Rivien välistä kirjoittaa: “Ihmettelen, miten nopeasti parisataa tuhatta euroa vuodessa tienaava ja paljon valtaa omaava ammattiliiton pomo kaivaa uhrikortin käteensä, kun puheeksi otetaan ay-liikkeen poliittiset sidonnaisuudet. Nähnyt lähinnä asiallista kritiikkiä.”
Syytti aiemmin Suomen Uutisia maalittamisesta
Rytkönen on ennenkin lyönyt tiskiin maalituskortin. Noin vuosi sitten hän syytti Suomen Uutisia maalittamisesta. Rytkönen kirjoitti taannoin Tehy-lehdessä:
“Käsiparit. Kädet. Mehulasinvaihtajat. Porot. Rakkaalla kollegalla on monta nimeä. Kun kerromme, että toivoisimme koulutustamme ja osaamistamme arvostavaa puhetta ja kielikuvia, saamme osaksemme naureskelua, ivaa ja jopa maalitusta poliittiselta puolueelta.
Twiittasin aluevaalitenttien yhteydessä Perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran vaativan lisää käsiä sote-alalle ja totesin, että ”kokonainen hoitaja hoitaa taatusti paremmin. Miksi meistä korkeasti koulutetuista ammattilaisista on niin hemmetin vaikeaa puhua muina kuin käsinä ja käsipareina?” Tätä seurasi puolueen lehden päätoimittajan masinoima maalitus eli yritys vaientaa.”
Suomen Uutisten kyseinen juttu on luettavissa täältä.
Ja Suomen Uutisten päätoimittajan Rytköstä koskeva twiitti täällä:
Ylenmääräinen politisoituminen tekee ihmisistä vähän hassuja. #auttavatkädet @ir_rkp @millaryt @Tehy_ry #hoitajapulahttps://t.co/qvQHAFzTB0
— Matias Turkkila (@MatiasTurkkila) January 14, 2022
Itse kukin päätelköön, onko kyseessä masinoitu maalittaminen ja vaientaminen – vai tavanomainen poliittinen toimitustyö.
Ja jos kipakoiden kolumnien kirjoittaminen tulkitaan maalitukseksi, niin miten mahtaa Rytkösen itsensä silloin käydä?
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SDP teki takinkäännön Suomen ennätyksen – vastusti hoitajien pakkotyölakeja vuonna 2007, nyt itse sorvaa niitä

SDP:tä kannattava Tehy-pomo höyrähti Purralle, joka esitti sotealalle “lisää käsiä”, mutta ei ilmeisestikään ymmärtänyt, että Tehyn oma logo esittää auttavia käsiä

Onko Tehyn Rytkönen todella sitä mieltä, että demarit ovat aina hoitajien puolella?

Demaripoliitikko yritti maalittaa hotellin – maalittikin itsensä

Sanna Marinin takki kääntyi demarien uudella vaalivideolla – kosiskelee nyt äänestäjiä lupailemalla ”reilua palkkaa”

Putkonen: Tehy lietsoo jäseniään vihaan, mielenosoituksiin ja lakkoihin hallitusta vastaan

Vasemmistolaiset poliitikot innostuivat maalittamaan somekirjoittajaa
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää