

Teemu Keskisarjan kolumni: Yhteistyötarjous Ylpeydelle
Onko Suomessa vainottu homoja? Onko kielletty rakkaus johdattanut mestauslavalle? Historioitsija, kansanedustaja Teemu Keskisarja kertoo.
Pappilanrengit Heikki Pekanpoika ja Heikki Mikonpoika, porvari Simo Strand, sotavanki Georg Fohmin, ruotusotilas Anna Yrjönpoika, paroni Carl Joseph von Cesner, sotamies Simo Petterinpoika… Näitä ensimmäisiä sateenkaarisuomalaisia ei muista kukaan. Eikä edes yritä muistella. Jostain syystä Ylpeys karttaa kotoperäistä historiaa. Tosielämä ei kelpaa karnevaaliin.
Homous oli 1600–1700-luvuilla niukkalähteistä. Aikoinaan haravoin käräjäpöytäkirjoja ja hovioikeuksien akteja sekä vinkkejä sukututkijoilta ja pyöveliekspertti Mikko Moilaselta. Silti kertyivät vain edellä mainitut tapaukset ja jokunen kiistanalainen. Lisää homo-oikeudenkäyntejä eivät liene muutkaan löytäneet Ruotsin ajan Suomesta.
Taivassalossa tapahtui vuonna 1665 ilmeisesti poikaparin kaksoisteloitus. Narvan varuskunnassa 1694 yhden suomalaisen kuolemantuomion osasyy oli homotunnustus. Siinä kaikki. Melkein aina homoiluun vivahtavat prosessit raukesivat harmittomasti.
Siveysrikollisten viaton veri virtasi monta sataa vuotta toisessa uomassa. Eläimeensekaantumisen takia katkesi Ruotsin valtakunnassa tuhansien ihmisten ja eläinten kaula. Miksi Ylpeys ei nosta esiin näitä marttyyrejä? Ehkä eläimeensekaantujilla ei ollut tarpeeksi ihmisarvoa.
Homoseksuaalisuus määrittyi Suomen rikoslakiin täsmällisesti vasta vuonna 1889. Kriminalisointi oli lainaa Keski-Euroopasta. Impivaara ei kytännyt ja jahdannut homoja. Suvaitsevaisuus tuskin vallitsi, mutta ihmisillä oli muuta tekemistä kuin kiihotus ja tyydytys jotain tuntematonta kansanryhmää vastaan.
Homo-oikeudenkäynnit yleistyivät 1900-luvulla vitkaan. Syytteisiin sisältyi alaikäiseen kajoamista, väkivaltaa, prostituutiota ja irtolaisuutta. Pelkkä homosuhde ei vienyt telkien taakse. Samansukupuoliset saivat käytännössä seurustella hissukseen ilman juridista riskiä. Näin olivat näreet perinnäisessä maalaiselämässä. Kaupungistuminen 1900-luvun jälkipuolella on asia erikseen, siihen en ole perehtynyt.
Olen lähes 20 vuotta metsästänyt arkistoissa Kadonnutta Homovainoa. Turhaan. En ole törmännyt kunnolla dokumentoituun tragediaan, jossa Matti ja Juho / Maria ja Katariina joutuivat mestauslavalle / roviolle / ruoskapaaluun / pakkotyöhön / vankilaan vain kielletyn rakkautensa tähden.
Kunnes toisin todistetaan, Suomi on historiallisesti homovälinpitämätön maa. Täällä homoja ja lesboja nimenomaan EI OLE vainottu. Siinä meillä on todellinen Ylpeyden aihe!
Olen esittänyt tämän yhteistyötarjouksen ennenkin. Jos vaino tai edes yksittäinen avaintapaus putkahtaa päivänvaloon, tutkin sen puhki omalla kustannuksellani. Ylpeänä sitten lahjoitan Ylpeydelle tutkimukseni. Ole hyvä, Seta ry, ei kestä kiittää! En ole järin akateeminen heppu, mutta osaan vanhoja käsialoja, toisin kuin useimmat sukupuolentutkijat. Ja ei ole lahjahevosen hampaisiin katsomista. Suomen Akatemian sivuilta näkynee, paljonko tuo kumppanuuteni maksaisi julkisrahoitteisena.
TEEMU KESKISARJA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan kolumni: Hallitusohjelman mieluisimmat lauseet

Teemu Keskisarjan kolumni: Runo kuin omistettu Ylpeydelle

Teemu Keskisarjan kolumni: Sananvapautta ei uhkaa maalitus vaan paalitus
Viikon suosituimmat

Väite: FBI viritti Trumpin kampanjatiimille “hunaja-ansan” kahdella naisagentillaan
Muutoksen tuulet puhaltavat myös FBI:ssa. Liittovaltion poliisin kaksi ylintä johtajaa on vaihdettu Trumpin luottomiehiin. Washington Times -lehden väitteen mukaan FBI on aloittanut tutkinnan vuonna 2015 alkaneesta salaisesta solutusoperaatiosta, jossa FBI:n aiempi pääjohtaja viritti Trumpin kampanjatiimille "hunaja-ansan" kahta naisagenttia käyttäen.

Yle valkopesee ja vähättelee maahanmuuttajien väkivallan uhreja – Sanna Antikainen: “Ilmeisesti Ylen leikkauksia on edelleen syytä jatkaa”
Saksassa tehdään tilastojen mukaan joka päivä noin 26 vakavaan loukkaantumiseen johtavaa veitsi-iskua. Yli puolet niistä on ulkomaalaisten tekemiä. Poliisitilastojen vääristymä pahentaa tilannetta, sillä kaksoiskansalaiset luokitellaan saksalaisiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Yleisradion 24.2. julkaisemaa uutista, jossa se vähättelee Saksan maahanmuuttotilanteen vakavuutta ja esittää virheellisiä syitä Kristillisdemokraattiseen unioniin eli CDU:hun kuuluvan Friedrich Merzin suosiolle.

Saksalaismies ajoi Mannheimissa ihmisjoukkoon
Autoilija kaasutti Saksassa Mannheimissa henkilöautolla kävelykadulla ihmisjoukkoon tuhoisin seurauksin.

VTT Pasi Holm: Tukipaketteja saaneet maat hyötyivät Suomen kustannuksella
Finanssikriisin jälkeen puhkesi eurokriisi 2010-luvun alussa. Heikoimmat kriisimaat olivat Kreikka, Espanja ja Portugali. Maat saivat muilta euromailta erilaisia tukipaketteja, ja ne joutuivat tasapainottamaan julkista talouttaan euromaiden ohjauksessa. VTT Pasi Holm tarkastelee sitä, miten näiden maiden kansalaisten ostovoima on kehittynyt kriisivuosien jälkeen.

Miko Bergbom arvosteli vasemmiston harjoittaman maahanmuuttopolitiikan hedelmiä: On saatu aikaan ilmiöitä, jotka eivät kuulu tähän yhteiskuntaan
Eduskunnassa käsiteltiin eilen hallituksen esitystä rikoslain muuttamiseksi nuoriso- ja jengirikollisuuden osalta. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom tylytti omassa puheenvuorossaan vasemmistolaisen maahanmuuttopolitiikan tuloksia, minkä vuoksi suomalaiseenkin yhteiskuntaan on jo päässyt juurtumaan ilmiöitä, jotka eivät tänne kuulu.

Vilhelm Junnila: Tätä Ukrainan ja Yhdysvaltojen mineraalisopimus tarkoittaa
Geopolitiikkaan syvällisesti perehtynyt kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) analysoi Yhdysvaltain ja Ukrainan välisestä mineraalisopimusta.

Ranskan hallitus aikoo kiristää maahanmuuttolakeja islamistisen veitsi-iskun jälkeen: ”Mitta on nyt täysi”
Algerialaismies puukotti hengiltä yhden ja haavoitti kolmea ihmistä lauantaina Mulhousen kaupungissa. Murhaajaa oli yritetty turhaan karkottaa Ranskasta 14 kertaa. Ranska uhkaa nyt Algeriaa vastatoimilla, jos maa ei suostu vastaanottamaan karkotettuja kansalaisiaan.

Matti Putkonen: Ryhmärahat vai ”mummoralli” on kepun oma valinta

Jenna Simula: Asepalveluksen suorittaneet toiminnallisen ammunnan pariin
Toiminnalliset ammuntalajit, kuten sovellettu reserviläis- ja practical-ammunta ovat nostaneet valtavasti suosiotaan suomalaisten keskuudessa viime vuosina.

Huippunyrkkeilijä Robert Helenius perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi: ”Arjessa pitää saada kokea turvallisuutta”
Perussuomalaiset ovat juuri saaneet kuntavaalien ehdokaslistalle todellisen raskaan sarjan vahvistuksen. Ammattinyrkkeilijänä tunnetuksi tullut Robert Helenius lähtee perussuomalaisten kuntavaaliehdokkaaksi Sipoossa. Helenius sanoo haluavansa olla mukana vaikuttamassa siihen, että sipoolaisten arkielämä sujuu mutkattomasti, ja että kunnalliset palvelut pelaavat kuten pitääkin.
Uusimmat

Saksalaismies ajoi Mannheimissa ihmisjoukkoon

Purra: Järki leviää ilmastoasioissa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää