

MATTI MATIKAINEN
Teemu Keskisarjan kolumni: Runo kuin omistettu Ylpeydelle
Ylpeydestä, paheista ja sukuvietistä kirjoittaa historioitsija, kansanedustaja Teemu Keskisarja.
Noin vuonna 90 jKr. roomalainen historioitsija Tacitus kuvasi erään sotaretken valmistelujen fiaskoa: ”Ahneutensa ja himojensa vuoksi virkamiehet toimivat tilanteessa sopimattomasti. He haalivat paikalle vanhuksia ja sotaan kykenemättömiä, jotka sitten pääsivät pois rahalahjuksia vastaan, kun taas teinit ja ulkomuodoltaan kauniit – suurin osa nuorista oli solakoita – he ottivat mukaansa raiskattaviksi.” (Suomennos Heikki Laakkonen ja Kalle Korhonen).
Kutsuntavirkailijat siis muina miehinä kähvelsivät alokkaat seksiorjikseen. Tacitus ei kerro tapausta homofobisesti vaan toteavaan tyyliin: esimerkki huonosta sotilashallinnosta. Sattuihan sitä. Väkisinmakaaminen oli miehittäjien, piirittäjien, valtaajien ja ryöstelijöiden perusoikeus, uhrien sukupuoleen katsomatta. Vae victis, voi voitettuja.
Lukisimme mieluummin tarinan Gaiuksen ja Luciuksen / Lesbian ja Julian / Marcuksen ja Cornelian veistoksellisesta rakkaudesta. Se vain loistaa poissaolollaan. Tacitus oli inhorealisti, joka kiinnitti huomiota paheisiin, pohjattomaan vallanjanoon, politiikan mädäntymiseen ja ihmisluonnon kelvottomuuteen. Hänen historiateoksissaan keisarit, barbaarit, patriisit, plebeijit, legioonalaiset ja senaattorit hilluvat estottomina elukoina.
Mitä ylpeilemistä on sukuvietissä? Saatikka sen tyydyttämisessä eri tavoin. En kysy ketään syrjiäkseni. Kysymykseni koskee yhtä lailla ”luonnollista” ja ”normaalia” parittelua sekä parittelematta jättämistä. Onko mikään Ylpeyden väärti? Vaikea sanoa. Jostakin syystä me 2020-lukulaiset, mukaan lukien kansanedustaja Keskisarja, ylpeilemme kaikilla avuillamme ja heikkouksillamme, identiteeteillämme ja jokaisella synnynnäisellä ja hankitulla ominaisuudellamme.
Antiikin viimeinen suuri runoilija Palladas kirjoitti puolitoistatuhatta vuotta sitten säkeet, jotka ovat kuin Ylpeydelle omistetut:
”Muista mies, mitä isäsi teki siittäessään sinua,
jätä pröystäily.
Platon, uniennäkijä, pani alkuun tämän mielettömyyden:
sanoi sinua kuolemattomaksi, taivassyntyiseksi.
Liejussa sinä synnyit; mitä ylpeilet?
Ihminen koristaa sanoillaan totuuden.
Jos sitä kysyt, synnyit hillittömästä panemisesta
ja pisarasta verta.” (suomennos Pentti Saarikoski)
TEEMU KESKISARJA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarja: Jo joutui armas digiaika

Teemu Keskisarja: Suhteeni ääriliikkeisiin

Teemu Keskisarjan kolumni: Hallitusohjelman mieluisimmat lauseet

Teemu Keskisarjan kolumni: Sananvapautta ei uhkaa maalitus vaan paalitus

Teemu Keskisarjan kolumni: Vihaista ja vihatonta väkivaltaa

Teemu Keskisarjan kolumni: Rakkaat muistoni Helsingin Sanomista

Teemu Keskisarja: Sukupuolenvaihto tyssäsi shakissa
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.