Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tavio: Vain harvat maahanmuuttajat maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja

29.06.2020 |18:19

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio sanoo, että ei ole mitään estettä ryhtyä tekemään Suomessa perheystävällisempää politiikkaa – sen sijaan että Suomi jatkaa toimintaansa maailman sosiaalitoimistona.

Valtaosa Suomeen tällä hetkellä tulevasta maahanmuutosta heikentää Suomen taloudellista huoltosuhdetta. Haitallisen maahanmuuton torjuminen onkin oleellista sen varmistamisessa, että Suomessa riittää resursseja suomalaisille vanhuksille ja muille palveluja tarvitseville.

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio sanoo, ettei ole mitään estettä ryhtyä tekemään Suomessa perheystävällisempää politiikka, sen sijaan että Suomi jatkaa toimintaansa koko maailman sosiaalitoimistona.

– Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla kaikista sosiaalituen saajista maahanmuuttajia on jo noin 40 prosenttia, joten kyseessä on suuri taakka julkiselle taloudelle.

Nettoveronmaksajaksi yli 3 000 euron kuukausipalkalla

Tavio lisää, että vain harvat maahanmuuttajat ovat nettoveronmaksajia, eli maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja.

– Suomessa nettoveronmaksajaksi pääsee vasta sillä, että ansaitsee yli 3 000 euroa kuukaudessa. Humanitaaristen maahanmuuttajien ansiot eivät sille tasolle yllä. Työssäkäyvien, asiantuntijatehtävissä toimivien maahanmuuttajien osalta tilanne on tietenkin erilainen.

Halpatyövoima heikentää suomalaisen duunarin asemaa

Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos huomauttaa, että halpatyövoiman maahanmuutto heikentää lisäksi suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa.

– Halpatyövoima on miinusmerkkistä myös julkiselle taloudelle. Vaikka olisi tullutkin töihin Suomeen, niin se ei vielä tarkoita, että olisi nettoveronmaksaja. Ja vain nettoveronmaksajat tuovat valtion kassaan lisää rahaa, jolla voidaan turvata esimerkiksi vanhusten palvelut.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää