Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: “Toimiva kuluttajansuojajärjestelmä on tärkeä osa oikeusvaltiota”

20.01.2021 |15:30

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen kuluttajansuojajärjestelmän tilanteesta. Tavio on huolissaan siitä, että tavallisilla kansalaisilla ei ole varaa riitauttaa asioita tuomioistuimessa kalliin oikeusmenettelyn vuoksi.

– Toimiva kuluttajansuojajärjestelmä on tärkeä osa oikeusvaltiota. Tällä hetkellä kuluttajat ovat kuitenkin usein heikoilla omassa asiassaan, mikäli palvelun tai tuotteen tarjonnut yritys ei suostu korvaukseen, sanoo Ville Tavio.

Kuluttaja-asiamies saa vuosittain noin 4 500 valvontailmoitusta. Viime vuonna kuluttaja-asiamiehen ratkaisuja annettiin 12 kappaletta.

– On kansalaisten yhdenvertaisuuden ja oikeusturvan kannalta ongelmallista, jos kuluttajansuojaa valvovan viranomaisen resurssit eivät riitä hoitamaan valvontatehtävää, Tavio toteaa.

Voisiko tehokkuutta parantaa?

Valtion viime vuonna valmistuneessa talousarvioesityksessä kilpailu- ja kuluttajaviraston toimintamenoihin myönnettiin nettomäärärahaa alle 18,4 miljoonaa euroa. Tavio ehdottaa, että määrärahan uudelleenarvioinnin lisäksi tarkastellaan, voidaanko kuluttajansuojajärjestelmään tehdä rakenteellisia muutoksia, joilla tehokkuutta lisätään.

– Olisiko mahdollista, että pelkkien ratkaisusuositusten asemesta pienet kuluttajariidat annettaisiin kokonaan kuluttajariitalautakunnan ratkaistavaksi ja päätöksestä olisi valitusoikeus suoraan hovioikeuteen? Näin vähennettäisiin pieniä kuluttaja-asioita koskevien oikeusprosessien kuormitusta oikeusjärjestelmälle, Tavio pohtii.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää