Artikkeli kuva

Poliisi hoitaa puukotuksesta epäiltyä maassa makaavaa miestä Turussa 18. elokuuta 2017. Poliisi ampui miestä reiteen taltuttaakseen miehen. / LEHTIKUVA

Tavio terroristioikeudenkäynnistä: Suomen elinkautisesta saisi tulla elinkautinen

20.03.2018 |11:37

Tänään alkoi Turun viimevuotisen terroristi-iskun tekijän oikeudenkäynti. Syyttäjä vaatii rangaistukseksi elinkautista vankeutta, joka on Suomessa ankarin rangaistus.

Perussuomalaisten kansanedustaja ja eduskunnan lakivaliokunnan jäsen Ville Tavio kommentoi asiassa, että Suomen elinkautisesta vankeudesta tulisi tehdä kirjaimellisesti elinkautinen eli henkilön loppuelämän kestävä vankeusrangaistus, tai vapautumiseen asti pitäisi ainakin kulua aikaa huomattavasti pidempään kuin nykyisin.

Uhrit ovat kuolleita lopullisesti”

Nykyinen elinkautinen merkitsee oikeuden vapauttamisharkinnan jälkeen keskimäärin noin 13 vuoden vankeusrangaistusta.

– Uhrit ovat kuolleita lopullisesti. Yhteiskunnan anteeksianto murhaajalle on Suomessa kansainvälisestikin poikkeuksellisen nopeaa. Lisäksi kaikkein pahimpiin terroristisiin tekoihin syyllistyneen vapauttaminen tulee olemaan vakava turvallisuusriski, kun rangaistus on kärsitty, Tavio sanoo.

– Jos rangaistusmaksimeissa olisi enemmän liikkumavaraa, niin mikäänhän ei estäisi tuomareita antamasta suoraan sen 13 vuoden vankeusrangaistuksen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
5.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”

29.03.2025 |13:59
8.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää