

MATTI MATIKAINEN
Tavio: Polttoaineveroa kevennettävä – “Maailmanmarkkinatekijät eivät selitä korkeita hintoja”
Kansalaisten ostovoimasta huolehtiminen ja ostovoiman parantaminen on yhteinen päämäärämme. Kansalaisen kukkaron kannalta asumisen ja autoilun hinta ovat aivan keskeisiä, sanoo perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio.
– Kokoomusta ei voitu valitettavasti ottaa mukaan välikysymykseen, koska heidän mielestään Suomen tulee toteuttaa muita EU-maita tiukemmat ilmastotoimet, Ville Tavio kertoo ja jatkaa:
– Miksi pohjoisessa pitkien välimatkojen maassa, jolla on jo lähtökohtaista kilpailuhaittaa, tulee omatoimisesti lisätä kilpailuhaittaansa liioitelluilla ilmastotoimilla? Välikysymys on hallitukselle, mutta hallituksen ilmastopolitiikkaa tukevalta kokoomukselta voi toki myös kysyä: Miksi Suomen tulee toteuttaa ilmastotavoite vuoteen 2035 mennessä, kun muu EU toteuttaa sitä vasta vuoteen 2050 mennessä?
Vasemmistolainen veropolitiikka nostaa hintoja
Ilmastotoimet ovat keskeisin syy sille, miksi asumisen ja autoilun hinta nousee. Toinen keskeinen syy on Tavion mukaan vasemmistolainen veropolitiikka, jota SDP ja keskusta ovat hallituksessa toteuttaneet.
– Maailmanmarkkinatekijät eivät selitä korkeita bensan hintoja, vaan Suomessa verojen ja veroluonteisten maksujen osuus bensiinin litrahinnasta on jopa euron luokkaa.
– Kuten kaikki tiedämme, toteutti hallitus eduskuntavaalien jälkeen historiallisen suuren polttoaineveronkorotuksen 250 miljoonaa. Euroopan komission joulukuun 2021 lopussa julkaiseman tilaston mukaan Suomessa dieselin hinta on Euroopan toiseksi kalleinta, Tavio sanoo.
Miksi hallitus ei tee asialle mitään?
Perussuomalaiset ovat esittäneet vaihtoehtobudjetissaan veronkorotuksen perumista.
– Ja nyt me vaadimme välikysymyksessä painokkaasti, että polttoaineveroa kevennetään, jotta paisuneet pumppuhinnat saadaan kuriin.
– Luonnollisesti hallituksella on käytettävissään haluamansa keinot ja siksi välikysymys kysyy painokkaasti. Mitä hallitus tekee asialle? Miksi hallitus ei tee mitään? Tavio kysyy.
Harakka lupasi rahaa – ei ole näkynyt
Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.) sanoi lokakuussa 2020 A-studiossa, että polttoaineveron nostaminen voitaisiin kompensoida täysimääräisesti sekä vähävaraisille että syrjäseudulla asuville. Kun Harakalta kysyttiin, miten kompensaatio toimisi, vastasi hän, ”pankkitilille ilmestyy rahaa”.
– Eipä ole tilillä näkynyt rahaa.
– Sinänsä en ihmettele, että tuollaista SDP:n ehdottamaa järjestelmää ei ole toteutettu, koska tuollainen järjestelmä mitenkään järkevä. Harakan ehdotus oli byrokraattinen ja monimutkainen, eivätkä perussuomalaiset kannata tällaisia tulonsiirtoja, koska ne merkitsevät verojen lisäämistä, Tavio sanoo.
Kasvavat kuljetuskustannukset valuvat kuluttajahintoihin
Tavion mielestä olisi suoraviivaisinta ja tasapuolisinta keventää polttoaineveroa.
– Ammattiliikenteeseen täsmätoimena sopii ammattiedieselin käyttöönotto, eli kevyempi verotus logistiikalle. Dieselin hinta on noussut viimeisimmän vuoden aikana kymmeniä senttejä, jopa 50 senttiä litralta, kertoo Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n raportti. Hallituksen polttoaineveronkorotuksen vaikutus kuljetuskustannuksiin on lähes 80 miljoonaa euroa vuodessa.
– Metsäteollisuus on yksi suurista kärsijöistä. Teiden tavaraliikenne maksaa polttoaineveroja vuosittain jo yli kymmenen prosenttia koko alan liikevaihdosta. Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL on varoittanut, että Suomea viedään tilanteeseen, jossa kamelin selkä katkeaa eli logistiikkakustannukset eivät enää mahdollista tuotantoa Suomessa. Seuraukset tavallisten suomalaisten työllisyydelle olisivat kamalia, Tavio varoittaa.
Lisäksi kasvavat logistiikkakulut valuvat kuluttajahintoihin ja tavallisten ihmisten maksettavaksi, eli korkeat polttoainehinnat heikentävät ostovoimaa.
Hallituksen pitää puuttua sähkön hintaan
Sähkön hinnassa on nyt samanaikaisesti kaksi eri ilmiötä, jotka suurentavat suomalaisten sähkölaskuja: energian hinnannousu ja siirtomaksujen kohoaminen.
Suomessa on sähköyhtiöitä, joilla siirtomaksut ovat kymmenessä vuodessa 2011 – 2021 nousseet kymmenillä prosenteilla. Isoimmat siirtohinnannousut ovat tapahtuneet Pohjois-Suomessa ja Itä-Suomessa.
Pohjoismaissa pörssisähkön hinta nousi syksyllä ennätyslukemiin ja muuallakin Euroopassa on kirjattu viime aikoina korkeimpia hintoja yli kymmeneen vuoteen.
– Hallituksen pitää puuttua sähkön hintaan: sähkölaskut köyhdyttävät suomalaista kohtuuttomasti ja lisäksi sähkön hinnan nouseminen vaikuttaa teollisuuteen ja uhkaa talouskasvua sekä työllisyyttä.
– Hallitus ei voi väittää, että sähkön hinnan nousu tuli yllätyksenä. Ekonomistit varoittivat hintojen noususta ennen talvea. Tiedossa on kova shokki niille, jotka luulevat tämän olevan väliaikaista, Tavio sanoo.
Saarikko kehotti marssimaan sossuun
Perussuomalaiset ovat vaatineet hallitukselta toimia sähkönhintojen alentamiseksi. Perussuomalaisten mielestä sähköveroa on syytä laskea.
– Joulukuussa valtiovarainministeri, keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko vastasi eduskunnassa kyselytunnilla perussuomalaisille, että suomalaiset voivat kovien sähkölaskujen kanssa tukeutua sosiaaliturvaan.
– Tämä on kestämätön asenne valtiovarainministeriltä ja niinpä toivomme, että hallitus muuttaa linjaansa tämän välikysymyksen myötä työssäkäyviä suomalaisia kunnioittavampaan suuntaan, Tavio sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maailmanmarkkinat kuluttajahinnat logistiikkakustannukset ammattidiesel ilmastotoimet veronkorotukset ostovoima sähkön hinta veronmaksajat vähävaraiset bensan hinta polttoainevero Annika Saarikko Timo HArakka Ville Tavio Metsäteollisuus perussuomalaiset SDP Välikysymys Keskusta Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Työn kannattavuus ja huoltovarmuus vaarassa – hallitus vain kiristää ruuvia

Perussuomalaiset: Hallituksen suunnitelmat pahentavat suomalaisten ahdinkoa – vain muille maille riittää rahaa

Vihreillä ja kokoomuksella taitaa olla sama suunta – ympäristöministeri ylistää ilmastokaveriaan ”suoraselkäisyydestä”

Kansa vieroksuu eliittiä ja kiroaa bensan hintoja – ruotsidemokraatit hakee vaalivoittoa

Perussuomalaisilta selkeät toimenpiteet polttoainehintojen alentamiseksi – hallitus ei myöntynyt yhteenkään

Perussuomalaiset Naiset: Polttoaine- ja energiahintojen aiheuttamaa huoltovarmuusuhkaa ei pidä vähätellä

Perussuomalaiset vaativat dieselautojen käyttövoimaveron poistoa pikaisesti – Tavio: “Käyttövoimavero on syrjivä dieselin nykyhinnoilla”

Luukkanen Helsingin Sanomien gallupista: Kannatuksen “romahdus” on katsojan silmissä – “Nyt on kaikki temput käytössä”
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää