Artikkeli kuva

Tarkkuutta, rakas media – EU-kansalaisten ykköshuolenaihe tulevissa vaaleissa EI OLE ilmastonmuutos vaan maahanmuutto

19.10.2018 |18:06

Yle uutisoi toissapäivänä ilmastonmuutoksen olevan EU-kansalaisten ykköshuolenaihe tulevissa EU-vaaleissa. Uutiseen oli pujahtanut virhe, jonka Yle korjasi keskiviikoaamuna. Väärä tieto ehti olla kuitenkin paikoillaan sen verran pitkään, että sen leviämisen riski on ilmeinen. HS ehti jo ottaa kopin virheellisestä tiedosta, eikä ole vielä korjannut asiaa. Lähes hassunkurista on, että Ylen virheen kopioimisen lisäksi HS on tehnyt itse uusia virheitä Eurobarometrin tulkinnassa.

Alkuun kertaus siitä, miten väärä tieto levisi:

Eurobarometri julkistetaan 17.10. Yle uutisoi asiasta, mutta juttuun jää harmillinen virhe: “Ilmastonmuutoksen torjunta on EU-vaalien ykkösaihe EU-kansalaisten mielestä”

Tämä ei pidä paikkansa, kuten Eurobarometrista voidaan varsin helposti havaita.

Suomen Uutiset otti aillalla Yleen yhteyttä ja kertoi asiasta. Yle korjasi seuraavana aamuna uutisen asianmukaisesti, ja kertoo nyt jutun lopussa muutoksesta: “18.10. klo 10:10 Juttua on korjattu. Ilmastonmuutoksen torjunta on EU-vaalien ykkösaihe suomalaisten mielestä, ei kaikkien EU-kansalaisten, kuten jutussa virheellisesti väitettiin.”

Virheellinen uutinen ehti olla julkisuudessa noin päivän, ja harmillisesti sen viesti levisi ainakin HS:ään. Lehti kirjoittaa tänään pääkirjoituksessaan (korostukset omia):

“Tuoreen eurobarometrin mukaan tällaisille näkemyksille on eurooppalaisten mielestä kannatustakin. Kyselyssä unionille tarjottiin aika yleisesti toimia, joita jäsenmaiden on yksin vaikea hoitaa. Ilmastonmuutoksen vastustamista ja ihmisoikeuksien yleistä puolustamista pidettiin unionin tehtävistä tärkeimpinä.

Hämmentävää kyllä, Helsingin Sanomien juttuun on sekä kopioitu Ylen tekemä virhe, että tehty sen lisäksi aivan uusi, oma virhe. Eurobarometri näet ei listaa ihmisoikeuksien yleistä puolustamista niiden tehtävien joukoon, jotka ovat eurooppalaisten mielestä kaikkein tärkeimpiä. Se löytyy vasta kuudennelta sijalta.

Kerrataan vielä se, mitä Eurobarometrissa kysyttiin, ja mitä kansalaiset kysymyksiin vastasivat.

Parlamentti kysyi: mitä asiakysymyksiä tulisi priorisoida keskusteluissa, jotka käydään ensi vuoden EU-vaalien alla?

Kansalaiset vastasivat:

1. Maahanmuutto
2. Talous ja kasvu
3. Nuorisotyöttömyys
4. Terrorismintorjunta
5. Ilmastonmuutos ja ympäristö
6. Ihmisoikeudet ja demokratia
7. Sosiaaliturva
8. EU:n tulevaisuus
9. Turvallisuus ja puolustus
10. Kuluttajansuoja ja ruoan turvallisuus
11. Rajaturvallisuus
12. Tietosuojakysymykset


Eurobarometrin taulukko, jossa listataan asiakysymyksiä, joita EU-kansalaisten mielestä tulisi priorisoida tulevissa EU-vaalikeskusteluissa.

Parlamentti kysyi: Minkä asioiden tulisi olla europarlamentin prioriteettilistalla?

Kansalaiset vastasivat:
1. Köyhyyden torjunta ja syrjäytyminen (41 %)
2. Nuorisotyöttömyyden torjunta (33 %)
3. Terrorismin torjunta (30 %)
4. Ratkaisu maanahmuuttoon (27 %)
5. Uudet keinot talouskasvuun (24 %)
6. Taistelu ilmastonmuutosta vastaan (23 %)
7. Kuluttajien oikeudet sekä terveydenhuolto (19 %)
8. Perusoikeuksien edistäminen ja demokratia (18 %)
..
jne.


Eurobarometrin taulukko, jossa listataan asioita, joiden tulisi olla europarlamentin prioriteettilistalla

Suomen Uutiset on viestittänyt myös HS:lle uutisen virheellisyydestä. Pääkirjoituksen faktojen on hyvä olla kohdillaan. Korjaus tehtäneen aikanaan.


Lisäys 19.10 klo 20.11: HS oikaisi juttunsa sekä merkitsi loppuun:

Oikaisu 19.10. kello 19.05: Kirjoituksessa väitettiin virheellisesti, että eurobarometrin mukaan eurooppalaiset pitäisivät ilmastonmuutoksen vastustamista ja ihmisoikeuksien puolustamista unionin tärkeimpinä tehtävinä. Kyse on kuitenkin suomalaisten kannasta.”


Korjaus 20.10.2018 klo 12:33 – täsmennetty asiakysymystaulukkoa

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää