

Eurooppaan salakuljetetaan taas ennätysmäärä laittomia siirtolaisia. / LEHTIKUVA
Tanskankin hallitus aikoo lähettää turvapaikanhakijat Afrikkaan – brittien hapuilusta huolimatta
Kansainvaellusta koskeva keskustelu ottaa kaiken aikaa lisää kuumenevia kierroksia Euroopassa. Turvapaikkaturisten voimistuvan virran aiheuttama huoli yhdistää eurooppalaisia yli puolue- ja valtionrajojen. Ratkaisukin on olemassa.
”Turvapaikkajärjestelmä ei toimi ja on syvästi epäinhimillinen. Siksi hallitus etsii uusia keinoja tilanteen ratkaisemiseksi. Onneksi yhä useammat maat ovat tulleet samaan johtopäätökseen ja viime aikoina olemme nähneet myönteistä kehitystä sekä Italiassa että Saksassa”.
Näin kirjoittaa Tanskan sosialidemokraattinen maahanmuuttoministeri Kaare Dybvad Bek Ritzaun artikkelissa uutistoimisto TT:n mukaan.
Kantona hallituksen kaskessa on vielä koalitiohallituksen porvarillinen moderaattipuolue, joka toistaiseksi vastustaa turvapaikanhakijoiden ulkoistamista.
Italia esimerkkinä EU:lle
Italia aikoo lähettää keskisen Välimeren reittiä Afrikasta maahan saapuvat turvapaikkaturistit Albaniaan. Välimeren on ylittänyt tänä vuonna tähän mennessä 190 000 laitonta siirtolaista ja heistä suurin osa on rantautunut Italiaan.
– Tästä voisi tulla yhteistyömalli EU:n ja unionin ulkopuolisten maiden välille siitä, kuinka yhdessä pystymme hallitsemaan siirtolaisvirtoja, Meloni totesi runsas viikko sitten Il Messageron mukaan.
Myös Saksan hallitus ja liittokansleri Olaf Scholz ovat kärjistyvän kansalaismielipiteen painostamana suunnittelemassa turvapaikanhakijoiden ulkoistamista pois Schengen-alueelta. Ruanda on ollut näissäkin suunnitelmissa esillä ainakin mallina.
Brittihallitus jatkaa valitsemallaan tiellä
Britannian konservatiivihallitus haluaisi lennättää turvapaikanhakijat Ruandaan, jonne oleskeluluvan saaneet voisivat sitten jäädäkin. Brittiveronmaksajien kustannuksella tosin.
Maan tuomioistuimet eivät pidä aietta laillisena, mutta pääministeri Rishi Sunak aikoo tavalla tai toisella jatkaa valitsemallaan tiellä.
Konservatiivihallituksen kantava ajatus uusien maahanmuuttolakien taustalla on se, että ”jos ihmiset tietävät, ettei heillä ole mitään mahdollisuutta jäädä Isoon-Britanniaan, niin he eivät myöskään laita koko elämäänsä peliin ja maksa rikollisille tuhansia puntia turhasta matkasta tänne”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Iso-Britannian konservatiivihallitus Rishi Sunak Keskisen Välimeren reitti Kaare Dybvad Bek ihmissalakuljettajat Ruanda turvapaikkaturistit Albania Euroopan unioni rikolliset Olaf Scholz Iso-Britannia Tanska Turvapaikanhakijat pakolaiset Saksa EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Venäjä toteuttaa märkää unelmaansa Afrikassa – sota Nigerissä ajaisi miljoonia uusia pakolaisia kohti Eurooppaa

Giorgia Meloni aikoo lähettää Välimeren turvapaikkaturistit leireille Albaniaan – koirat haukkuvat mutta karavaani kulkee

Britanniassa vaaditaan jo eroa Euroopan ihmisoikeussopimuksesta: ”Nykyisessä oikeusjärjestelmässä laittoman maahanmuuton hillitseminen ei ole mahdollista”

Sisäministeri Rantanen A-studiossa: Koko itäraja voidaan tarvittaessa sulkea – ”Mikään kansainvälinen sopimus ei ole itsemurhasopimus”

Suomen Perustan toiminnanjohtaja: Turvapaikan myöntäminen turvapaikanhakijalle ei ole ihmisoikeus

Brexit ei auttanut, kovempia keinoja kaivataan: Britanniaan muuttaa enemmän väkeä kuin koskaan aikaisemmin

Esitys laittomien siirtolaisten lähettämisestä Ruandaan läpi Britannian parlamentissa – voisi toimia esimerkkinä myös EU-maille
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää