Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tanskan kova linja puree: Turvapaikkoja myönnettiin viime vuonna vähiten 30 vuoteen – tavoitteena nollalinja

01.02.2021 |12:34

Tanska myönsi turvapaikan 600 henkilölle vuonna 2020. Luku on uutistoimisto Ritzaun mukaan pienin sitten vuoden 1992. Maahanmuuttoministeri on tyytyväinen tilanteeseen, mutta sosialidemokraattisen pääministerin mielestä kirittävää on vielä.

-Tämä tarkoittaa sitä, että yhä harvemmalle täytyy löytää katto pään päälle, eikä lääkärin tai työvoimatoimiston apuakaan tarvita enää niin usein, kommentoi maahanmuuttoministeri Mattias Tesfaye.

Turvapaikkaa haki Tanskasta viime vuonna vain 1 547 henkilöä. Historiallisen alhaista lukua ei selitä pelkästään pandemia, vaan syynsä on Tesfayen mukaan myös tiukalla maahanmuuttopolitiikalla. Viesti on mennyt perille.

Tanskan tavoitteena nollalinja

Pääministeri Mette Frederiksen lisäsi aiemmin tammikuussa pökköä pesään ilmoittamalla, että hallituksen tavoite on pyöreät nolla turvapaikanhakijaa.

-Meidän täytyy pitää huolta siitä, ettei maahamme tule liikaa väkeä, sillä silloin kadotamme kykymme pitää yhtä. Tilanne on jo nyt haasteellinen, pääministeri sanoi.

Turvapaikanhakijoiden määrät ovat eri syistä johtuen laskeneet myös muissa Pohjoismaissa. Ruotsi myönsi viime vuonna turvapaikan 7 189 henkilölle, päälle tulevat vielä 3 220 kiintiöpakolaista. Suomeen jätettiin 1 275 ensisijaista turvapaikkahakemusta ja uusintahakemuksia oli 1 934. Turvapaikkapäätöksistä 44 prosenttia oli myönteisiä.

Maahanmuuttovirasto teki Suomessa vuonna 2020 yhteensä 122 533 päätöstä, jotka koskivat oleskelulupaa, kansainvälistä suojelua, kansalaisuutta ja maasta poistamista.

SUOMEN UUTISET

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
8.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää