Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tanska puolittamassa pakolaisten tuet

27.08.2015 |15:22

Tanskalaiset ovat hillitsemässä kasvavaa siirtolaisvirtaa puolittamalla pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden saamat sosiaalituet. Laki tukien puolittamiseksi hyväksyttiin Tanskan parlamentissa eilen. Asiasta uutisoi Suomessa ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

– Meidän on varmistettava, että pakolaisilla ja muilla Tanskaan tulevilla on taloudelliset kannustimet hankkia töitä, maahanmuutto- ja integraatioministeri Inger Støjberg perusteli Tanskan radion DR:ssä.

Turvapaikanhakijat ja pakolaiset ovat saaneet Tanskaan tultuaan tukea hieman alle 1 500 euroa kuukaudessa. Nyt tuki laskee noin 800 euroon per saaja. Tanskaan pyrki viime vuonna 14 800 turvapaikanhakijaa.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
9.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
10.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää