

LEHTIKUVA
Taliban: “Me otamme rikoksiin syyllistyneet afgaanit takaisin”
Useat EU-maat ovat keskeyttäneet kaikki käännytykset ja karkotukset Afganistaniin. Heinäkuussa Afganistanin edellinen hallitus ilmoitti, että maa kieltäytyy vastaanottamasta pakkopalautettavia Euroopasta kolmeksi kuukaudeksi. Nyt valtaan noussut Taliban lupaa ottaa vastaan kaikki EU-maista palautettavat kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet tai rikoksiin syyllistyneet Afganistanin kansalaiset.
Talibanin tiedottaja Zabihullah Mujahid (kuvassa kättelemässä) kertoo Itävallan laajalevikkisimmän lehden Kronen Zeitungin haastattelussa, että Talibanin tavoitteena on hallituksen perustaminen ja paluu normaaliin. Hän sanoo Afganistanin olevan jo suurilta osin turvallinen maa.
Toimittaja Shams Ul-Haq viittaa Kabulin lentokentän terrori-iskuun ja toteaa, että maa ei vaikuta turvalliselta. Hän kysyy, miksi niin monet afganistanilaiset haluavat pakoon kotimaastaan.
– Monet pelkäävät propagandan takia. He haluavat pois, vaikka olemme taanneet heidän turvallisuutensa, Talibanin tiedottaja sanoo.
– Jotkut puolestaan haluavat vain muuttaa Eurooppaan tai Amerikkaan. Siinä ei ole mitään uutta.
Taliban haluaa afganistanilaisten jäävän kotimaahansa
Zabihullah Mujahid pitää nuorten intoa muuttaa Eurooppaan ongelmana Afganistanille. Hän lupaa kuitenkin, että kaikki halukkaat päästetään muuttamaan pois maasta, mikäli heillä on passi ja viisumi kunnossa.
– Meidän tavoitteemme on, että afganistanilaiset eivät jättäisi kotimaataan lähteäkseen pakolaisiksi. Me tiedämme, että pakolaisten tilanne Euroopassa ei ole ruusuinen.
– Afganistan on meidän yhteinen maamme, Zabihullah Mujahid sanoo.
Talibanin tiedottaja lupailee, että maan talous tulee paranemaan ja uusia työpaikkoja luodaan. Hänen mukaansa turvallisuustilanne on jo vakaa.
Myös pakkopalautettavat otetaan vastaan
EU-maiden kannalta tärkein lupaus on se, että Taliban sitoutuu ottamaan vastaan EU-maista karkotettavat tai käännytettävät Afganistanin kansalaiset. Myös rikoksiin syyllistyneet.
Afganistanin edellinen hallitus ilmoitti heinäkuussa, että maa kieltäytyy vastaanottamasta pakkopalautettavia Euroopasta kolmeksi kuukaudeksi. Monet EU-maat olivat jo sitä ennen päättäneet lopettaa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden tai rikoksiin syyllistyneiden afganistanilaisten palautukset maan huonontuneen turvallisuustilanteen takia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Shams Ul-Haq Zabihullah Mujahid Taliban käännytykset karkotukset pakkopalautukset Turvapaikanhakijat Afganistan
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Keitä Afganistanista ollaan hakemassa? – “Suomella ei ollut aiemminkaan tapana hakea lomailijoita – ei ainakaan sotilasoperaation avulla”

Purra: Turvapaikkajärjestelmä toimii oudosti – ”Maahan tuodaan sotilaiden turvaamana Suomesta turvapaikan saaneita ihmisiä, ovat lähteneet Afganistaniin lomailemaan”

Itävaltakin Purran linjalle: ”Ei enää ainuttakaan pakolaista Afganistanista”

Uuden-Seelannin Isis-ihailijasta uutta tietoa – maassa pohditaan keinoja ehkäistä terrori-iskuja ennalta

Hallituksesta väläytetään pakolaiskiintiön kymmenkertaistamista, veronmaksajia uhkaa miljardien lisälasku – ”Kaikki auttamistyö tehdään velkarahalla”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus houkuttelee toimillaan siirtolaisvyöryä – kokonaiskustannukset vuodessa ovat miljardeja

Talibanien ote tiukkenee yliopistoissa: Kabulissa opiskellaan kirjaimellisesti huppu silmillä

Huippumullah linjaa talibanien oikeuskäytäntöjä: ”Seuraamme islamia ja lakimme perustuvat Koraaniin”

”Tuntemattomat sotilaat” uhmaavat Talibanin valtaa – sunnien ja shiiojen konflikti jatkuu Afganistanissa
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”
Hallitus panostaa arjen sujuvuuteen ja turvallisuuteen uudistamalla taksialan sääntelyä. Tavoitteena on palauttaa Suomeen turvalliset taksit ja luottamus koko taksialaan. Pitkään valmisteltu hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskuntaan vielä tämän vuoden puolella, syysistuntokaudella 2025.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää