Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Taistelu järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan tuottaa monenlaista tulosta – ruotsalaisjengit valtaavat nyt Norjan huumemarkkinoita

13.02.2025 |08:32

Samaan aikaan kun Ruotsin poliisi on kiihdyttänyt toimiaan paikallisia rikollisjengejä vastaan, nämä ovat siirtyneet yhä enenevässä määrin rötöstelemään rajan taakse Norjaan. Ilmiö on ainutlaatuinen Norjan rikoshistoriassa ja kasvaa kaiken aikaa. Viranomaisten mukaan huumerikollisuudessa on kyse jo uhasta yhteiskunnalle.

– Ruotsalaiset rikolliset toimivat aktiivisesti koko Norjan alueella, sanoo rikospoliisin osastopäällikkö Kjetil Tunold SVT:n uutisissa.

Ruotsalaiset ovat myös Norjan suurimman huumetakavarikon taustalla. Ecuadorista laivattu banaanilasti saapui Alankomaiden kautta Norjaan. Satamassa paljastui tullitarkastuksessa, että hedelmälaatikoiden pohjalle oli kätketty 712 kilon kokaiinilasti.

Norjan viranomaisten mukaan Foxtrot-verkoston (Kurdikettu) oli tarkoitus noutaa huumeet.

Lapsirikolliset keikalla Norjassa

Kaikkiaan ruotsalaisjengit yhdistetään ainakin 40 Norjassa tapahtuneeseen rikokseen. Mukana on huumerikosten lisäksi ampumisia sekä räjäytyksiä. Ruotsalaisten tekemät rikokset ovat lisääntyneet itse asiassa vuodesta 2021 alkaen.

Norjaa ristiin rastiin ovat käyneet myös teini-ikäiset palkkamurhaajat. Poliisin mukaan ainakin 11 ruotsalaisnuorta on värvätty tekemään murha tai törkeä väkivaltarikos Norjassa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
5.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
6.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
7.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
8.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59
10.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää