Artikkeli kuva

Leena Meri. Arkistokuvaa. / MATTI MATIKAINEN

Sveitsi tiukensi jälleen kansalaisuuden saannin edellytyksiä – PS-ryhmyri Leena Meri: ”Erittäin hyvä linjaus”

11.01.2018 |15:21

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri kiittelee Sveitsin käyttöönottamia kansalaisuuden saamisen ehtojen kiristyksiä. Kiristyksistä kirjoitti Suomessa ensimmäisenä Verkkouutiset.

Kansalaisuutta ei heru, jos hakija on ollut edellisen kolmen vuoden aikana sosiaaliturvan varassa. Oljenkortena tosin on se, että jos kansalaisuutta hakeva on nostanut tukia, hän voi maksaa ne ensin takaisin.

Lisäksi hakijan tulee olla integroitunut Sveitsiin. Tämä tarkoittaa Verkkouutisten mukaan sitä, että ”..henkilön pitää olla tottunut sveitsiläiseen tapoihin, noudattaa Sveitsin lakia eikä vaaranna Sveitsin sisäistä tai ulkoista turvallisuutta.”

Leena Meri pitää kiristyvää linjaa hyvänä:

– Erittäin hyvä linjaus kansalaisuuden saamiselle. Et elä sosiaalitukien varassa ja sinun tulee osoittaa että olet integroitunut. Myös saatu vankeusrangaistus on esteenä, Meri kirjoittaa sivuillaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
8.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
10.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää