

LEHTIKUVA
Suurpetopolitiikka uudistumassa – Polvinen: Kannanhoidollinen metsästys tuo tasapainoa maaseudulle
Ruotsin mallin mukainen alueellinen tarkastelu mahdollistaa suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen. Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen pitää suurpetotyöryhmän esityksiä tärkeänä askeleena turvallisemman ja elinvoimaisemman maaseudun puolesta.
Maa- ja metsätalousministeriön suurpetotyöryhmän raportti kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamiseksi on merkittävä avaus suomalaisen suurpetopolitiikan kehittämisessä. Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen pitää työryhmän esityksiä tervetulleina ja näkee ne tärkeänä osana hallituksen pyrkimyksiä edistää tasapainoa ihmisten ja suurpetojen rinnakkaiselossa.
– Työryhmän raportti osoittaa, että hallitus on sitoutunut maaseudun turvallisuuden ja elinvoimaisuuden parantamiseen. Kannanhoidollinen metsästys ei ole pelkästään välttämätön keino vähentää suurpetojen aiheuttamia vahinkoja ja uhkia, vaan se on myös osoitus siitä, että maaseudun asioita kyetään edistämään, kun tahtoa riittää, Polvinen toteaa.
Nyt siirrytään sanoista tekoihin
Polvinen painottaa, että nyt siirrytään sanoista tekoihin. Hän kiittää työryhmän käytännönläheisiä esityksiä, jotka huomioivat maaseudun arjen realiteetit. Erityisesti lainsäädännön kehittäminen, joka mahdollistaa joustavamman kannanhoidollisen metsästyksen, on Polvisen mukaan keskeinen edistysaskel.
– Tämä raportti antaa meille selkeän suunnan. Nyt on hallituksen tehtävänä muuttaa lainsäädäntöä nopeasti ja määrätietoisesti, jotta suurpetojen kannanhoidollinen metsästys käynnistyy vuoden 2025 syksyllä alkavalla metsästyskaudella.
Turvallisuus ja tasapaino etusijalla
Polvisen mukaan kannanhoidollinen metsästys on avainasemassa konfliktien vähentämisessä ja turvallisuuden lisäämisessä erityisesti susikannan hallinnassa. Hän muistuttaa, että hallituksen linjaus tähtää tasapainoon, jossa suurpedot ovat osa Suomen luontoa, mutta eivät uhkaa ihmisten turvallisuutta tai elinkeinoja.
– Työryhmän esitykset osoittavat, että hallitus on kuullut maaseudun ihmisten tarpeita ja huolia. Nyt tehtävämme on varmistaa, että ratkaisut tuodaan käytäntöön tavalla, joka lisää luottamusta politiikkaan ja mahdollistaa suurpetojen hallitun rinnakkaiselon ihmisten kanssa, Polvinen sanoo.
Polvinen näkee raportin tukevan myös hallituksen yleistä tavoitetta vahvistaa maaseudun elinvoimaisuutta.
– Kun suurpetojen aiheuttamat haitat saadaan hallintaan, ihmiset voivat keskittyä jälleen turvalliseen arkeen maaseudulla niin elinkeinojen harjoittamisen kuin eräharrastustenkin osalta. Tämä on askel kohti vahvempaa ja elinvoimaisempaa maaseutua – ja koko Suomea.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kannanhoidollinen metsästys Mikko Polvinen maaseutuelinkeinot maaseudun elinvoimaisuus suurpedot susikanta suurpetopolitiikka lainsäädäntö Maaseutu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Suden kannanhoidollisen metsästyksen mahdollistamista on kiirehdittävä

Afrikkalainen sikarutto uhkaa suomalaisia tuotantotiloja – Koponen: Villisikakanta saatava alas ja nopeasti

Komissio esittää suden suojelutason alentamista – Jenna Simula: ”Merkittävä uutinen suomalaiselle metsästykselle”

Hallitus haluaa turvata metsästyksen tulevaisuuden – suurpetojen kannanhoidollinen metsästys etenee
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Päivän pointti: Antti Lindtman sanoo vaalitentissä, ettei halua enempää humanitaarista maahanmuuttoa, kunnes puolueen raskaan sarjan kuiskaaja ilmoittaa, että kyllä haluaa – mistä oikein on kyse?

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?
Tiedotusvälineissä pohdittiin alkuvuodesta, miksi Luonnonvarakeskuksen (Luke) susien kanta-arvioiden määrän mukaan niiden lukumäärä ei ole Suomessa juurikaan kasvanut viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen lähetti Lukelle 24.3. virallisen tietopyynnön, jossa hän pyysi selvennystä susien määräarvioiden perusteista ja DNA-näytteiden käytöstä kanta-arvioissa. Luke toimitti vastauksensa tämän artikkelin julkaisemisen jälkeen.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vihreät ajavat järjettömässä autovihassaan alas Helsingin katuverkostoa – ”Ei kiusattaisi enää autoilijaa”, vetoaa varatuomari

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.
Uusimmat

Toimi Kankaanniemi: Vastuunkanto Suomesta leikkasi kannatusta

Tynkkynen: Takkiin tuli nyt, mutta lopussa kiitos seisoo

Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää