

Götz Kubitschek, Timo Vihavainen ja Timo Hännikäinen. Kuvat: Wiki, Lehtikuva, FB.
Suuren maailman kirjamessuilla ei toisinajattelijoita syrjitä – kaikki ovat Frankfurtiin tervetulleita
Suomessa ja somessa on viime päivinä keskusteltu siitä, kenellä on oikeus osallistua kirjamessuille. Helsingin kirjamessut päätti kieltää kirjailija Timo Hännikäisen pyörittämää Kiuas-kustantamoa osallistumasta Helsingin kirjamessuille. Maailman suurimmilla kirjamessuilla Frankfurtissa kaikki on toisin. Järjestäjät korostavat, että kaikki aatteet ja kustantamot ovat tervetulleita messuille.
Viime vuoden messuille osallistunut Antaios-kustantamo herätti huomiota, koska sen vetäjä Götz Kubitschek on leimattu äärioikeistolaiseksi. Kubitschek on osallistunut muun muassa Pegidan ja Vaihtoehto Saksalle -puolueen järjestämiin tilaisuuksiin puhujana.
Frankfurtin messujärjestäjät: ”Sensuuri ei ole vaihtoehto”
Reuters kertoo, että Kubitschekin kustantamon ständin edessä järjestettiin viime vuonna hiljaisia mielenilmauksia, mutta kustantamon annettiin joka tapauksessa osallistua messuille.
Kaikki protestit Antaios-kustantamoa vastaan eivät olleet hiljaisia. Suomen Uutiset kertoi viime vuonna vasemmistolaisista, jotka häiritsivät älämölöllään kustantamon keskustelutilaisuutta. Poliisi kuitenkin laittoi vasemmistolaiset kuriin.
– Kiellot ja sensuuri eivät ole meidän mielestämme vaihtoehto, kertoo Frankfurtin kirjamessujen johtaja Jürgen Boos Reutersille. Ajatukset eivät katoa sillä, että hankkiudut eroon niiden kirjoittajasta.
Myös Frankfurtissa toimivan Anne Frank -koulutuskeskuksen johtaja Meron Mendel vastustaa erilaisten mielipiteiden poissulkemista.
– On tärkeätä, että heidät päästetään messuille. Me kannatamme mielipiteenvapautta, eikä sitä pidä soveltaa valikoiden, Mendel sanoo.
Deutsche Welle puolestaan kertoo, että tänä vuonna Frankfurtin kirjamessut ovat poliittisemmat kuin koskaan, ja pitää sitä hyvänä asiana.
Vihavainen Helsingin Kirjamessuista: ”idioottimaisuudessaan kauhistuttavaa”
Suomessa sivistyneistön edustajat ovat olleet melko hiljaa Hännikäisen Kiuas-kustantamoon kohdistuneesta syrjinnästä. Lähes ainoa asian esille ottanut taitaa olla Helsingin yliopiston emeritusprofessori Timo Vihavainen, jonka mielestä ”tässä on nyt kokonaan hylätty länsimaisen vapauskäsityksen keskeiset ideat ja sillä vieläpä ylpeillään”.
– Selittelyt, joiden mukaan Kiuas-kustantamon linja ei seuraa kirjamessujen arvoja, ovat idioottimaisuudessaan kauhistuttavia, Vihavainen kirjoittaa.
Vihavainen korostaa, että Kiuas julkaisee paljon sekä ajankohtaisen keskustelun kannalta relevantteja klassikoita että myös tuoreempia puheenvuoroja, joista hän haluaa erityisesti mainita hiljattain julkaistun norjalaisen bestsellerin, ’Islam – Yhdestoista vitsaus’.
Vihavaisen mukaan kieltolinja on pitkä ja liukas tie.
– Kukas se sanoikaan, että totalitaarinen yhteiskunta on samanlainen kuin tavallinen porvarillinen yhteiskuntakin. Siitä puuttuvat vain kansalaisvapaudet, Vihavainen kiteyttää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











