Artikkeli kuva

Suomi-Venäjä-seura kärähti tukirahojen väärinkäytöstä, kepuministeri tulilinjalla – Purra moittii vaikenemisen ilmapiiriä

01.06.2022 |17:26

-Vastuuvirkamiehet kieltäytyvät kommentoinnista sekoiltuaan ensin vastauksissaan. Tukia nauttineet keskustapoliitikot vaikenevat. Aika merkillistä, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kommentoi Suomi-Venäjä-seuran rahasotkuja.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra kommentoi sosiaalisen median kanavillaan Suomi-Venäjä-seuran rahasotkujen viimeisintä käännettä.

Talouselämä uutisoi tänään, että Suomi-Venäjä-seura on käyttänyt väärin valtion tukea. Avustusehtojen vastaisesti tapahtuneessa menettelyssä on kyse vuokrarahojen kierrätyksestä seuran omistamaan yhtiöön.

Vuosien ajan laittomasti veronmaksajien rahaa

Purra kirjoittaa:

-Suomessa ei ole korruptiota, Suomessa ei ole korruptiota, Suomessa ei ole korruptiota…Vai onko? Keskustaa lähellä oleva Suomi-Venäjä-seura nostaa vuosien ajan laittomasti veronmaksajien rahaa. Ministeriö tarkastaa omalla valvontavastuullaan olevat tuet vasta, kun media kysyy. Tarkastus rajataan eriskummallisesti, ja lisäksi ministeriö lupailee lakiin perustumattoman vapaaehtoisen palautusmahdollisuuden.

-Vastuuvirkamiehet kieltäytyvät kommentoinnista sekoiltuaan ensin vastauksissaan. Tukia nauttineet keskustapoliitikot vaikenevat. Aika merkillistä? Varsinkin maassa, jossa ei ole korruptiota.

Suomi-Venäjä-seurassa välinpitämätöntä taloudenpitoa

Keskustavetoinen Suomi-Venäjä-seura on viime vuosina vastaanottanut suuria summia valtionavustuksina opetus- ja kulttuuriministeriöltä (OKM).

Suomi-Venäjä-seuran edellinen puheenjohtaja, keskustan kansanedustaja Petri Honkonen kuitenkin esitti aiemmin , että hänellä ei ole tietoa , miten seuran saamat tukirahat on tarkoitus käyttää. OKM:n valtionavustusohjeiden mukaan avustusta kuitenkin saa käyttää vain siihen tarkoitukseen, johon se on myönnetty.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
4.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
8.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
9.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää