

PS ARKISTO
Suomi painotti Ukrainan tukemista Maailmanpankin ja Kansainvälisen valuuttarahaston vuosikokouksissa Marrakechissa – Purra: ”Periaatteista ja arvoista on pidettävä kiinni”
Valtiovarainministeri Riikka Purra osallistui tällä viikolla Maailmanpankin ja Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) vuosikokouksiin Marrakechissa Marokossa. Kokouksissa keskusteltiin kansainvälisen talouden keskeisistä kysymyksistä ja ajankohtaisesta globaalista tilanteesta. Kokousten vaikeimmaksi kysymykseksi nousi Venäjän tuomitseminen hyökkäyssodasta Ukrainaan.
Valtiovarainministeri Riikka Purra edusti Maailmanpankin ja IMF:n vuosikokouksissa Pohjoismaiden ja Baltian maiden vaalipiiriä sekä Maailmanpankin ja IMF:n yhteisen kehityskomitean että kansainvälisen valuutta- ja rahoituskomitean kokouksissa. Ministeri Purran mukaan vakavasta maanjäristyksestä toipuva Marokko onnistui hienosti Marrakechin kokousjärjestelyissä ja ansaitsee osallistujien lämpimät kiitokset.
IMF:n päätapahtumissa keskusteltiin maailmantalouden tilasta ja näkymistä sekä toimitusjohtajan näkemyksistä IMF:n roolin kehittämiseksi. Maailmanpankin osalta pääaiheena oli pankin uudistusprosessi. Suomen yhtenä pääpainotuksena vuosikokouksissa oli vahva tuen osoittaminen Ukrainalle sekä Maailmanpankin ja IMF:n Ukrainalle antamalle tuelle. Suomi korosti myös IMF:n ja Maailmanpankin roolin tärkeyttä monenkeskisessä yhteistyössä.
Suomella selkeä linja Ukrainan tukemiseen
Kokouksissa ei päästy yhteisymmärrykseen yhteisistä julkilausumista. Keskeisimmät näkemyserot koskivat Ukrainaan kohdistuvan Venäjän hyökkäyssodan tuomitsemista. Julkilausumien sijaan julkaistiin kehityskomitean sekä valuutta- ja rahoituskomitean puheenjohtajien lausunnot. Tämä on neljäs kerta, kun näin käy sitten Venäjän käynnistämän hyökkäyssodan alun helmikuussa 2022.
Valtiovarainministeri Purra tuomitsi vaalipiiriemme yhteisissä puheenvuoroissa vahvasti Venäjän laittoman hyökkäyssodan Ukrainassa. Suomi ja vaalipiiri edellyttivät, että Venäjän hyökkäyssota tuomitaan selkeästi julkilausumissa. Asiasta ei kuitenkaan saavutettu yksimielisyyttä. Tämän seurauksena kokouksista annettiin vain puheenjohtajien lausunnot.
– Suomen linja on selkeä Ukrainan tukemisen ja Venäjän hyökkäyssodan tuomitsemisen suhteen. Ukrainaa koskevan tekstin osalta emme päässeet neuvotteluissa muiden kanssa yhteisymmärrykseen. Vaalipiirimme ei voinut hyväksyä ehdotuksia yhteisiksi julkilausumiksi, sillä tekstit eivät olleet riittävän tiukkoja ja suoria Venäjän suhteen. Muissa asioissa maiden välillä ei neuvottelujen jälkeen ollut erimielisyyttä, ministeri Purra toteaa.
Pohjoismaat ja Baltia yhdessä Ukrainan puolella
Valtiovarainministeri Purra kirjoittaa sosiaalisen median kanavillaan, että Pohjoismaat ja Baltian maat puolsivat kokouksissa lujaa politiikkaa Ukrainan puolesta Venäjää vastaan.
Purra korostaa periaatteista ja arvoista kiinni pitämisen tärkeyttä.
Issuing communique would have required the approval of all the members, including Russia.
As we did not accept the proposals, no communique was issued.
We felt it was important to hold on to our principles and values and not backtrack on our position on Russia.
3/3
— Riikka Purra (@ir_rkp) October 14, 2023
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ukrainalaiset antoivat Jussi Halla-aholle poikkeuksellisen kunnianosoituksen

Halla-ahon mukaan ulkopoliittisessa johdossa ei saisi olla naiiviutta ja sinisilmäisyyttä – ”Presidentin on tunnistettava, mitä ympärillä tapahtuu”

Valtiovarainministeri Purra kommentoi kaasuputkivauriota Suomenlahdella

Venäjän hyökkäyssota hallitsi Suomen ja Ukrainan puhemiesten keskusteluja – Halla-aho: ”Tukemme Ukrainalle on vankkumaton”

Puhemies Halla-aho: Suomen ja Viron suhteet ovat nyt läheisemmät kuin koskaan – “Venäjän hyökkäyssota alleviivaa tarvetta vahvemmalle yhteistyölle monella alalla”

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi yhä sitoutunut tukemaan Ukrainaa – ”Uudet ongelmat maailmalla eivät saa vaikuttaa siihen, että Ukrainan tilanne unohdettaisiin”

Halla-aho: Meidän täytyy tehdä Putinille selväksi, että aika ei ole hänen puolellaan
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.