Artikkeli kuva

Suomi nosti roimasti sijoitustaan kilpailukykyarviossa – Kaj Turunen: “Nyt tulee faktaa, Suomella menee paremmin”

31.05.2017 |21:19

Tänään julkaistiin IMD:n (Insitute for Management Development) 63 maan kilpailukykyvertailu. Suomi nosti hienosti sijoitustaan viidellä pykälällä, ja on nyt tutkittujen maiden 15. kilpailukykyisin.

– Nykyhallitus peri 20. sijan tässä vertailussa. Viiden sijan nousu on erinomainen saavutus lähtökohdat huomioon ottaen. Hallituksemme toimet näkyvät tuloksessa, talousvaliokunnan puheenjohtaja Kaj Turunen (ps.) toteaa tyytyväisenä.

– Suomi sai tutkimuksessa kehuja toimivasta infrastruktuurista ja koulutetusta työvoimasta. Koulutuksen osalta olemme vertailun ykköstilalla, Turunen iloitsee.

Suomen heikkouksiksi mainitaan muun muassa jäykät työmarkkinat, korkea työttömyys ja korkea työn verotus sekä ulkomaisten sijoitusten vähäisyys.

– Meillä on kaikki edellytykset nostaa sijoitustamme reilusti. Varsinkin verotusta olisi tarkasteltava isona kokonaisuutena. Jos työllisyysasteemme olisi korkeampi, verotusta olisi mahdollista keventää. Kaikki hyötyisivät. Keinoja työllisyyden parantamiseksi todella tarvitaan.

Investointien kohteena Suomen houkuttelevuutta heikentää erityisesti viime vuosien poukkoilevat vero- ja tukilinjaukset.

– Verotuksen pitäisi olla ennakoitavampaa erityisesti hallitusten vaihtuessa. Jos ulkomainen sijoittaja on tekemässä kymmenien vuosien mittaista investointipäätöstä, ei hän sijoita maahan, jonka vero- ja tukipoliittiset linjaukset voivat neljän vuoden välein mennä täysin päälaelleen, toteaa Turunen.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää