Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Suomi hävisi taas EU:ssa – Tavio: “Keskusta petti metsänomistajat”

09.12.2021 |13:14

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio on pettynyt siihen, että Suomen hallituksen hidas kannanmuodostus esti laajemman taksonomiaa vastustavan rintaman kokoamisen Suomen taholta.

Euroopan unionin jäsenmaat ovat enemmistöpäätöksellä hyväksyneet ilmastotoimia koskevan kestävyysluokittelun eli taksonomiasäädöksen. Komission esitys hyväksyttiin, vaikka unionin 27 jäsenmaasta 13 vastusti sitä.

– Hallitus myöhästyi vaikuttamisessa, kun se riiteli keskenään. On järkyttävää, että Suomi luopuu itsemääräämisoikeudesta metsiinsä, Ville Tavio sanoo.

– Tämä tulos on häpeällisen huono suoritus hallituspuolue keskustalta, joka petti varsinkin metsänomistajat.

Suomen ei pidä sallia EU:n käskyttämistä

Uuden säädöksen myötä komissio määrittelee sijoittajille, mitä hankkeita pidetään kestävinä ilmaston näkökulmasta.

Perussuomalaiset ovat kritisoineet taksonomiaa arvioinnin tulkinnanvaraisuudesta, byrokraattisuudesta ja metsänomistajille koituvista velvoitteista. Taksonomia etenee vaiheittain, eli EU aikoo hyväksyttää lisääkin sääntelyä.

Tavio pitää välttämättömänä, että Suomi terävöittää nyt linjaansa EU-vaikuttamisessa.

– Esillä on ollut kohtuuttomia vaatimuksia, joilla halutaan sanella, paljonko suomalaiset saavat esimerkiksi kaataa omia metsiään. Suomen ei pidä sallia tällaista EU:n käskytysvaltaa, Tavio sanoo.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa

16.04.2025 |12:40
4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä

15.04.2025 |08:34
5.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
9.
Suomen uutiset logo

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista

15.04.2025 |08:51

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää