Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Suomessa vangeille maksetaan vankilassa olosta – Lehto: “Tämä on väärä suunta eikä sovi kansalaisten oikeustajuun”

07.10.2022 |12:35

Suomessa ikäihminen maksaa kovan hinnan, jotta pääsisi tarvitsemansa palveluasumisen piiriin. Samaan aikaan rikolliselle maksetaan siitä, että hän saa täyden ylläpidon suorittaessaan rangaistustaan. Kansanedustaja Rami Lehto on jättänyt toimenpidealoitteen vankilamaksujen perimiseksi.

Säästösyistä Rikosseuraamuslaitoksen tavoitteena on nykyisin ollut sijoittaa vankeja entistä enemmän avolaitoksiin ja valvottuun koevapauteen.

– Tämä on väärä suunta eikä sovi kansalaisten oikeustajuun, sanoo kansanedustaja Rami Lehto.

Yhdysvalloissa vankila-aika on maksullista

Siinä missä suomalaisissa vankiloissa vangeille maksetaan vankilassa olosta, Yhdysvalloissa puolestaan lähes kaikissa osavaltioissa vankila-aika on maksullista.

Lehdon mielestä Suomen pitäisikin ottaa mallia Yhdysvalloista ja siirtyä ainakin osittain maksulliseen vankeusaikaan.

– Vankilamaksujen tarkoituksena on saada vanki ymmärtämään, että vankeus maksaa rahaa. Nyt veronmaksajat maksavat laskun, joka aiheutuu vangin rangaistuksen suorittamisesta, Lehto toteaa.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman

10.03.2025 |20:47
4.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
8.
Suomen uutiset logo

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva

08.03.2025 |10:38
9.
Suomen uutiset logo

Mäkelä: Ei mitään järkeä hakea ulkomailta lisää työttömiä Suomeen – ”Työvoimapulasta on puhuttu kohta jo 20 vuotta, ja kukaan ei vielä ole sitä nähnyt”

07.03.2025 |16:34

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää