
Suomen Yrittäjien vastine
Suomen Yrittäjien hallituksen puheenjohtaja, yrittäjä Jyrki Mäkynen vastaa tiedotteessaan Matti Putkosen lauantai-aamupäivällä tekemään kannanottoon. Suomen Uutiset julkaisee Mäkysen tiedotteen ohessa sellaisenaan.
SY:n puheenjohtaja Jyrki Mäkynen: Putkonen puhuu kummallisia
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen hyökkäsi Lapuan Lakia-messuilta lähettämässään tiedotteessa Suomen Yrittäjien toimitusjohtajan Mikael Pentikäisen kimppuun kummallisin perustein.
Oli Suomen Yrittäjien hallituksen yksimielinen päätös olla hyväksymättä esitystä, jossa paikallisen sopimisen sopijaosapuoleksi kävisi vain ay-liittoon kuuluva luottamusmies, jos työehtosopimus niin määrää, Suomen Yrittäjien hallituksen puheenjohtaja, yrittäjä Jyrki Mäkynen oikaisee Putkosta.
– Ennen päätöksen tekemistä asiasta kysyttiin laajalti kentältä, ja saimme yksimielisen tuen. Suomen Yrittäjien linjapäätökset tekee yrittäjistä koostuva Suomen Yrittäjien hallitus tai työvaliokunta, Mäkynen sanoo.
– Emme voineet hyväksyä tilannetta, jossa pienessäkin yrityksessä paikallisen sopimuksen sopijaosapuoleksi kelpaisi vain ay-liittoon kuuluva luottamusmies, jonka valintaan saavat osallistua vain ay-liittoon kuuluvat työntekijät. Tämä syrjisi niitä työntekijöitä, jotka eivät halua kuulua liittoon.
Mäkynen huomauttaa, että Pentikäinen aloitti tehtävässään 1.5.2016.
– Avasimme keskustelun aiheesta yhdessä Perheyritysten liiton kanssa huhtikuussa. Olemme ajaneet paikallisen sopimisen laajentamista niin, kun hallitus on ohjelmassaan ja vielä alkuvuodesta linjasi – ennen kuin työmarkkinajärjestöt vesittivät sen.
Mäkynen kertaa Suomen Yrittäjien esityksen: paikallisen sopimisen osapuoleksi pitäisi käydä luottamusmies, luottamusvaltuutettu, koko henkilöstö tai henkilöstön valitsema edustaja.
– Emme ole vieläkään saaneet poliitikoilta emmekä työmarkkinajärjestöjen edustajilta vastausta siihen, miksi tämä työntekijöitä syrjimätön malli ei käy, Mäkynen ihmettelee.
Mäkysen mukaan Putkosen väite siitä, että yrittäjäjärjestö tekisi linjauksillaan puoluepolitiikkaa, loukkaa yrittäjiä.
– Olemme puolueisiin sitoutumaton järjestö. Teemme yrittäjäpolitiikkaa. Emme osallistu puoluepoliittisiin vääntöihin.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

SDP vaatii lähivaalien jälkeen ”reilumpaa” politiikkaa, eli löyhempää talouskuria sotealueille – Miko Bergbom muistuttaa karuista tosiasioista
SDP:n kansanedustaja Tytti Tuppuraisen mukaan alue- ja kuntavaalien tulos kertoo halusta inhimilliseen politiikkaan, mikä demarien kielellä käytännössä tarkoittaisi taloudellisista tavoitteista joustamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom muistutti eilisessä A-studiossa edustajakollegaansa, että hyvinvointiyhteiskunnan pystyssä pysyminen on ensisijainen tavoite - ja samalla paras tukiverkko pienituloiselle ihmiselle.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää