Artikkeli kuva

Suomen Uutiset Show #9: Toimisiko Milein moottorisaha-malli myös Suomessa? Talousraadissa Puisto, Huopainen, Marttila ja Romakkaniemi

Nyt pöyhitään Argentinan talousohjelmaa, jota Milein moottorisahavallankumoukseksikin kutsutaan. Mitä aikaansaannoksia on saatu vuodessa mm. julkisia menoja leikkaamalla? Toimisiko Milein malli meillä Suomessa? Jakson talousraadissa maalataan isolla pensselillä ratkaisuja Suomen talouteen.

Perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen, kansanedustaja Sakari Puisto (ps) ja Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi ottavat kantaa ja tuovat uusia näkemyksiä mm. talouskasvuun, verotukseen, yrittäjyyteen ja finanssipolitiikkaan.

Juontajana pitkän linjan taloustoimittaja, valtiotieteen tohtori Jouko Marttila.

Sisältö:

00:00 Intro
00:52 Esitellään vieraat
01:21 Sakari Puisto ja Buenos Aires
10:50 Trumpin tullipolitiikka
22:22 Mikä on aikaikkuna Mileille onnistua?
27:00 Miten päästä show-periaatteesta eroon?
41:58 EU:n sääntely ja kilpailukyky Puiston mukaan

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Luonnonvarakeskus ei vastannut määräajassa kansanedustajan tietopyyntöön susitietojen ristiriitaisuuksista – Antikainen: Salaileeko Luke jotakin?

08.04.2025 |16:18

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää