Suomen Perusta tekee oikaisuvaatimuksen takaisinperintäasiassa

24.09.2020 |11:59

Suomen Perusta -säätiö tekee oikaisuvaatimuksen Opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) takaisinperintäasiassa. OKM päätti syyskussa osittaisesta takaisinperinnästä Totuus kiihottaa -julkaisun takia.

Säätiön toiminnanjohtaja Marko Hamilo kommentoi päätöstä Suomen Uutisille:

– OKM:n perusteet eivät ole kestäviä. OKM viittaa päätöksessään yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolakeihin. Kyseiset lait koskevat kuitenkin suhteita esimerkiksi työ- ja opiskelupaikoissa. Syrjintä- ja häirintäkielto koskee käyttäytymistä sopimussuhteissa, ei mielipiteen ilmaisemista. Ministeriö on katsonut, että mielipiteen ilmaiseminen olisi syrjintää. Tälle ei löydy laillista pohjaa, Hamilo toteaa.

– Ministeriön päätös perustuu niin ikään ajatukselle, ettei säätiö olisi pyrkinyt estämään tai korjaamaan julkaisua. Tämäkään ei pidä paikkaansa. Ajatuspaja ryhtyi heti korjaaviin toimenpiteisiin tultuaan tietoiseksi julkaisun ongelmista. Julkaisu vedettiin välittömästi takaisin.

– Säätiölle ei jää muuta vaihtoehtoa kuin tehdä oikaisuvaatimus. Säätiön hallituksen päätös oli yksimielinen. Asiasta päätettiin torstaiaamun kokouksessa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää