Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Suomen kriisiytynyt hallitustilanne ja EU:n elpymispaketin kohonnut hyväksymiskynnys huomattu maailmalla

27.04.2021 |18:03

Uutistoimisto Bloomberg kirjoittaa sekä Suomen hallituskriisistä että EU:n elpymispaketin hyväksyntään vaaditusta 2/3 eduskunnan enemmistöstä. Hallituskriisin uutisoinnin sävy tarjoaa hyvin vähän toivorikkautta hallituksen jatkosta.

Tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) huomautti, ettei kyse ole niinkään kompromissin löytämisestä, vaan yhtenäisen tilannekuvan saamisessa. Pääministeri Sanna Marin (sd.) on taas muistuttanut kompromissin suurta merkityksestä.

Bloomberg huomauttaa, että hallituksen enemmistö ei nyt riitä enää EU:n elpymispaketin läpivientiin. Kaiken lisäksi hallitus keikkuu kaatumisen partaalla.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää