

SU-haastattelussa AfD:n Marc Bernhard: Toivon, että oikeistokonservatiiviset puolueet kuten perussuomalaiset ja AfD ovat vähintään toiseksi suurin fraktio EU-parlamentissa
Suomen Uutiset tapaa Alternative für Deutschland (Vaihtoehto Saksalle) -puolueen liittopäiväedustaja Marc Bernhardin hänen kotonaan Karlsruhessa Etelä-Saksassa. Ehdotamme kuvan ottamista keväisellä pihaterassilla. “Kuvataan mielummin sisällä”, 47-vuotias Bernhard pyytää. “Ettei taloa tunnista kuvasta. Tiedättehän, AfD-poliitikkojen koteihin on tehty iskuja…”
SU: Milloin teitä viimeksi nimitettiin rasistiksi tai natsiksi?
Marc Bernhard: (Naurahtaa) Berliinissä valtiopäivillä loukkaava nimittely on lähes päivittäistä. Virallisissa yhteyksissä meidät on vasemmiston ja vihreiden taholta aika lailla suljettu ulkopuolelle. Epävirallisesti myös muiden puolueiden edustajat ovat kanssamme tekemisissä ongelmitta. Toisinaan jopa kuulen yksityisesti miten he ilmaisevat tukea meidän esityksillemme vaikka julkisuudessa torjuvat ne. Kadulla saan kulkea aika rauhassa.
Dieselautojen omistajia sekä Saksassa että Suomessa huolettaa, että auton jälleenmyyntiarvo on laskenut ja ajokiellot uhkaavat.
Kyse on ideologisesta taistelusta autoilua ja polttomoottoria vastaan. Ilmansuodattimien ansiosta moderni dieselmoottori on erittäin vähäpäästöinen. Ajokiellot ovat mielivaltaisia. Vihreiden hallitsemassa Stuttgartissa asetettiin ajokielto, kristillisten Münchenissä se torjuttiin, vaikka typpidioksidipäästöt kaupungeissa ovat samaa tasoa.
Yhdysvalloissa presidentti Trump on ottanut kovat keinot käyttöön puolustaessaan USA:n etuja Kiinaa vastaan.
Myös Euroopan pitäisi turvata avainteollisuutensa asemia ja edellyttää tasapuolisia kauppaehtoja. Ulkomaiset sijoittajat saavat kiinalaisten lakien mukaan omistaa kiinalaisyhtiöistä vain vähemmistön. Samaan aikaan Kiina ostaa jatkuvasti kokonaisia eurooppalaisia yhtiöitä ja tehtaita. Kiinan hiilidioksidipäästöt saavat Pariisin sopimuksen mukaan nousta vuoteen 2030 saakka.
Näettekö että Saksalla on myös mahdollisuuksia ympäristöystävällisten sähköautojen yleistyessä?
Sähköauto ei ole ympäristöystävällinen. Litiumkaivokset tuottavat valtavia ympäristöhaittoja ja päästöjä. Saksan autoteollisuuden vahvuus on polttomoottori, olemme siinä maailman parhaita. Sähköauto on teknologialtaan ratkaisevasti yksinkertaisempi ja se voidaan rakentaa myös matalapalkkamaissa. Siirtymä sähköautoihin tulee vähentämään työpaikkoja Saksassa. Volkswagen on jo ilmoittanut 8000 työpaikan leikkauksista ja Daimlerilla on hiilivapaiden tuotantolaitosten myötä sama suunta.
“Wir schaffen das” (suom: me selviämme siitä) Angela Merkel lausui 2015 siirtolaiskriisin alussa. Miten Saksa selvisi kriisistä?
Saksa ei ole vieläkään selvinnyt vuoden 2015 kriisistä vaan humanitäärinen maahanmuutto aiheuttaa liittovaltiolle kymmenien miljardien kustannukset vuosittain. Pakolaisvirta on pienentynyt huippuvuodesta mutta perheenyhdistämiset huomioiden Saksaan tulee vajaat 400 tuhatta humanitääristä siirtolaista vuodessa. Siis yhtä paljon vuodessa kuin koko Balkanin sodan aikana 1990-luvulla pakeni Saksaan!
Vaikka unohtaisimme kulttuuriset ongelmat, sisäisen turvattomuuden, rikokset, raiskaukset, murhat ja betoniporsaat joulumarkkinoilla, ratkaisematta on, mihin nämä kaikki ihmiset majoitetaan.
Rajavalvontaa pitäisi mielestänne tehostaa?
Esimerkiksi Baijerissa on noin 70 rajatarkistuspistettä, mutta vain kolme niistä on ylipäätään käytössä. Jos rajatarkastuksessa sanoo että passi on hävinnyt ja että tarvitsee turvapaikan (asyl), tarjotaan bussikyyti vastaanottokeskukseen.
Miten Saksan päätös luopua ydinvoimasta etenee?
Tässä kotini lähellä Saksan Philippsburgissa on eräs Euroopan turvallisimmista ja nykyaikaisimmista ydinvoimalaitoksista. Kun se ajetaan alas korvaava sähkö tullaan tuomaan toiselta puolelta Rein-jokea Ranskan vanhimmasta ja turvattomimmasta ydinvoimalasta Fessenheimista. Mitä järkeä tässä on?
Miten näette yhteistyön Saksan ja Suomen välillä?
Näen Saksan ja Suomen suhteet erittäin ongelmattomina. Toivon, että EU-vaalien jälkeen oikeistokonservatiiviset puolueet kuten perussuomalaiset ja AfD ovat vähintään toiseksi suurin fraktio EU-parlamentissa, ja että pirstaloitumisen sijaan järjestäydymme yhteistyöhön.
Marc Bernhard (s. 1972), tietoja:
– AfD:n liittopäiväedustaja vuodesta 2017
– Koulutus: asianajaja, MBA
– Aiempi ammatti: kansainvälisen it-yhtiön toimitusjohtaja
– Perhe: eronnut, kaksi lasta
– Kotipaikka: Karlsruhe
Teemu Kemppainen
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksan sisäministeri mustamaalasi AfD:tä ministeriön verkkosivuilla – Karlsruhen tuomarit tyrmäsivät teon
Viikon suosituimmat

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.