Artikkeli kuva

Maavoimien esikunta Mikkelissä 19. syyskuuta 2024. / LEHTIKUVA

Strandman iloitsee Naton alaesikunnan sijoittumisesta Mikkeliin – merkittäviä positiivisia talousvaikutuksia koko Etelä-Savon maakunnan alueelle

27.09.2024 |12:32

Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman on iloinen uutisesta, jonka mukaan Naton alaesikunta tullaan sijoittamaan Mikkeliin. Alaesikunnan saapumisella tulee Strandmanin mukaan olemaan merkittäviä vaikutuksia koko Etelä-Savon alueelle.

Osaltaan Naton alaesikunnan sijoittaminen Mikkeliin kansainvälistää Etelä-Savon maakuntaa, ja toisaalta se tuo sekä työtä että toimeentuloa ja parantaa sotilaallista huoltovarmuutta, uskoo mikkeliläinen kansanedustaja Jaana Strandman.

– Alaesikunnan positiiviset taloudelliset vaikutukset tulevat olemaan merkittävät ei vain Mikkelin, vaan koko Etelä-Savon maakunnan alueelle sekä koko Suomen kannalta. Mikkelin alueelle saapuu työtä tekeviä uusia asukkaita perheineen. Lisäksi alaesikunta tuo vientimahdollisuuksia puolustusteollisuudelle ympäri maan.

Strategisesti merkittävä sijainti

Mikkelin valitseminen alaesikunnan sijoituspaikaksi on tehty suljettujen ovien takana, mutta lopullinen valinta ei sinänsä yllätä Strandmania.

– Alaesikunnan sijoittamisella Mikkeliin on historiallisia kaikuja. Mikkeli toimi Suomen Puolustusvoimien päämajana talvisodan sekä jatkosodan aikana sekä myös sisällissodan aikana rintamalinjan siirryttyä Karjalaan.

– Siellä toimii myös Suomen Puolustusvoimien maavoimien esikunta. Strateginen sijainti on koettu nyt yhtä merkittäväksi kuin mitä se oli myös silloin. Mikkeli maakunnan keskuskaupunkina tarjoaa erinomaiset olosuhteet ja mahdollisuudet Natolle, ja toivotamme heidät lämpimästi tervetulleiksi, Strandman sanoo.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
7.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
10.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12

Uusimmat










Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää