Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Somesta on tullut rikollisten työnvälitystoimisto Ruotsissa – lähes kaikki murhat ja räjäytykset tilataan jo netistä

28.11.2024 |09:31

Pommit räjähtelevät ja ihmisiä ammutaan ympäri Ruotsin lähes joka päivä. Media ja kansalaiset turtuvat ja väkivallanteoista on tullut arkipäivää. Tekijät poimitaan tänään somesta, ihmishenki on jengirikollisten maailmassa halpa ja poliisi on ymmällään tunnottomien tappajien edessä.

Tukholman alueella tehtiin marraskuun alkupuolella 19 törkeää väkivallantekoa 19 päivän aikana. Ammuskelu tai räjäytys per päivä on poliisin mukaan toki poikkeuksellista ja johtuu monesta päällekkäisestä syystä.

– Viime viikkoina useat eri jengien konfliktit ovat kärjistyneet ja se on syynä näihin ampumisiin ja räjähdyksiin, selittää vt. tiedotuspäällikkö Emil Eisersjö Tukholman poliisista Svenska Dagbladetissa.

Tappajat rekrytoidaan somesta

Väkivaltaan liittyvät trendit sen sijaan ovat muutoksen kourissa. Jengien toimintatavat ovat muuttuneet ja tämä koskee nimenomaan tappajien rekrytointia. Irvokas seuraus tästä on se, että väkivaltaisuuksissa kuolleiden ja loukkaantuneiden määrä on vähentynyt.

Tehtävänanto on selkeä, tarkka kohde tiedossa ja ilmoitus murhan tilaamisesta julkaistaan ainoastaan somealustoilla.

– Foorumilla voi olla tuhansia nuoria käyttäjiä. Sinne ilmestyy tarjolle työtehtävä ja samalla ilmoitetaan keikasta maksettava hinta. Usein joku tarttuukin tilaisuuteen ja se on sitten menoa, Eisersjö kuvailee.

– Somen eri alustoja käytetään siten ikään kuin jonkinlaisena työvoimatoimistona.

Ihmishengellä on päivän hinta

Somen käyttö on johtanut siihen, että väkivaltaan värvättyjen profiili on muuttunut. Kynnys vakaviin rikoksiin on alentunut ja nyt murhakeikan saattaa ottaa nuori, joka ei aiemmin olisi voinut kuvitella ryhtyvänsä tappajaksi.

Tähän vaikuttaa muun muassa rahan vastustamaton vetovoima eli keikasta saatava korvaus on selkeästi esillä. Toki murhakeikan ottavan henkilön eettiset ja moraaliset arvot ovat kadoksissa tai niitä ei yksinkertaisesti ole. Perinteisillä käsityksillä ihmisiksi olemisesta ei ole enää mitään virkaa.

– Aiemmin yritettiin rekrytoida haavoittuvassa asemassa olevia nuoria erityyppisistä lastensuojeluyksiköistä mutta nyt somen kautta tavoitetaan myös ihan tavallisissa perheissä eläviä nuoria.

– Näin yhä useammat altistuvat ja voivat tulla houkutelluksi mukaan tähän paskaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle lopetti kuin seinään jatkouutiset Venäjää myötäilevästä kansanedustaja Kimmo Kiljusesta – PS-valtuutettu vaatinut somessa jo 76 päivää putkeen Ylen toimitusta tekemään työnsä

04.03.2025 |19:36
3.
Suomen uutiset logo

Putin pelkää Ukrainan rintamalta kotiin palaavia sotilaita – taisteluiden traumatisoimat sotilaat voivat haastaa virallisen totuuden sodasta

04.03.2025 |11:51
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin

07.03.2025 |08:46
9.
Suomen uutiset logo

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista

05.03.2025 |22:40

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää