Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Soini: Vaihtoehtoa pöytään, EK ja SAK

13.09.2015 |11:42

Perjantaina liikenne pysäytetään, satamat suljetaan ja tehtaiden savut katkaistaan. Kohde on hallitus, vaikka vastuu on yhteinen. Hallitus ei ole tuhoamassa sopimusyhteiskuntaa, painottaa ulkoministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.

– Hallitus haki sopua kahteen kertaan. AKAVA ja STTK olivat halukkaita neuvottelujen aloittamiseen. SAK ei ollut valmis lähtemään neuvottelupöytään ja EK töröttää passiivisena sivusta.

Hallituksen oli toimittava

Soini painottaa, ettei hän kaipaa syyllistä vaan työtä ja talouskasvua.

– Tämän pitää olla kaikkien tavoite. Kaksi viimeistä vaalikautta on tuhrittu, kun hallitukset ovat sivusta seuranneet Etelärannan ja Hakaniemen nokittelua, poikkeuksena eläkeratkaisu, joka oli kelpo saavutus. Nykyistä talous- ja työllisyyskehitystä hallitus ei voi seurata sivusta. Kun neuvottelukumppania ei löytynyt, on hallituksen toimittava.

– Emme kestä nykyistä konkurssimäärää, työttömyyden kasvua ja irtisanomisia. Luottamus on palautettava. Nykyiset työpaikat on säilytettävä ja luotava edellytykset uusien syntymiselle. Yhteiskuntasopimus olisi mahdollistanut kustannuskilpailukyvyn korjaukset toimialoittain räätälöiden ja oikeudenmukaisemmin eri työntekijäryhmiä kohdellen.

Jäsenten vaadittava
neuvotteluja

Soini huomauttaa, että EK:n ja SAK:n hyväpalkkaiset herrat voivat ratkaista tilanteen. AKAVA ja STTK ovat valmiita neuvottelupöytään.

– Hallitus on valmis hyväksymään ratkaisun, jolla Suomen kustannuskilpailukyky saadaan raiteilleen. EK:n ja SAK:n jäsenet, käyttäkää vaikutusvaltaanne, jotta edusmiehenne menevät neuvottelupöytään. Se päätös tehdään järjestöissä – ei hallituksessa.

– Vaihtoehto pöytään ja sellainen ratkaisu aikaan, josta hallitus ei voi kieltäytyä. Tämä on se keino, jolla kykenemättömyyttä sopuun ei maksateta matalapalkkaisilla naisilla, prosessiteollisuuden vuorotyöntekijöillä sekä poliiseilla ja palomiehillä, Soini vetoaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää