Artikkeli kuva

YLE

Soini paljasti – kansanedustajista vain Saarakkala kannatti tuuletuskokousta

10.10.2015 |13:03

Soini kertoi ottaneensa eduskuntaryhmässä porukan kasaan ja tiedustelleensa kansanedustajien mielipidettä niin sanotun tuuletuskokouksen tarpeellisuudesta. Vain Saarakkalan käsi nousi. 

– Otin eduskuntaryhmässä porukan kasaan kokouksen jälkeen. Kysyin, että mitä mieltä te olette. Saarakkala oli kansanedustajista ainoa, joka ilmaisi mielipiteensä, Soini kertoi tänään Ylen Ykkösaamussa.

– Eikö tuuletuskokous kannattaisi pitää, toimittaja Jari Korkki tiedusteli.

– Meitä ei voida johtaa julkisuuden kautta, oli puheenjohtaja Timo Soinin vastaus. Ylimääräistä kokousta ei pidetä. Puolueen hallitus päättää tästä asiasta, ja siellä asia käsitellään.

Palautetta satelee

Saarakkalan ulostulosta on Soinin mukaan tullut kymmeniä kielteisiä palautteita.

– Otanpa vaikka yhden: puolueveteraani, 80-vuotias kaveri sanoi: ”tämänkö takia minä olen ottanut 33 vuotta puukkoa lapaluihin, että ensimmäisten vaikeuksien kohdalla lähdettäisiin kävelemään? En varmasti”, Soini kertoi.

– Siinä oli viisas viesti.

Soinin mukaan Saarakkalan toiminta tuntuu hyvin erikoiselta.

– Kysymys on lahjakkaasta nuoresta poliitikosta. Hän on omassa vaalipiirissään Pohjanmaalla ollut suosituin, eniten ääniä saanut henkilö. Pohjanmaalla on ajatus aina ollut, että yhdessä päätetään, ja yhdessä seistään. Sooloilu on siellä ollut aina hyvin vierasta.

– Perussuomalainen kulttuuri on se, että omia ei jätetä – etenkään silloin, kun on vaikea tilanne. Jos sanottavaa on, se sanotaan suoraan, silmän tasalta. Kaikista pahinta myyräntyötä on se, että jos valheellisin perustein väittää puolueen politiikkaa toisenlaiseksi kuin se on, Soini totesi.

Soini myönsi, että perussuomalaiset kaipaa kärjen leventämistä. Hän nosti hyvinä esimerkkeinä esiin Sampo Terhon, Jussi Niinistön, Hanna Mäntylän ja Riikka Slunga-Poutsalon, jotka tekevät erinomaista työtä. Ministeri Mäntylän perjantaina esittelemät turvapaikanhakijoita koskevat sosiaaliturvan tiukennukset saivat Soinilta erityistä kiitosta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Pohjalaiskansanedustajat tukevat Ylen laittamista kuriin: Jalkojen välissä, Koukussa strippaamiseen, Seksi-Suomen historia, Pillupäiväkirjat – ”Onko tämä todella perusteltua verorahojen käyttöä?”

21.02.2025 |16:59

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää