Artikkeli kuva

Soini: Näytetään linja ja voima

25.06.2013 |09:53

Perussuomalaisten puoluekokous on poikkeuksellisen suuren mielenkiinnon kohteena sekä Suomessa että Euroopassa.

Meidän on valittava oikeat ihmiset oikeille paikoille. Tämä tarkoittaa parhaan joukkueen muodostamista. Haluan jatkaa puheenjohtajana ja siihen minulla on kannatus. Puoluekokosväen tehtävä on tärkeä, on valittava ykköskenttä, avauskokoonpano. Kaikkia tarvitaan.

Perussuomalaiset on suurin poliittinen menestystarina Euroopassa. Kun me puhumme Euroopan Unionista ja maahanmuutosta, muut puhuvat Perussuomalaisista. Tämä antaa meille etua ja etumatkaa. Vanhat puolueet eivät vieläkään ymmärrä, mistä voima kumpuaa.

Meillä on tulevaisuutta niin kauan, kun ihmisiä totuus kiinnostaa. Totuuden etsintä on elämisen ehto. Me uskallamme ottaa kansaa askarruttavia asioita esiin, me emme kumartele kuvia. Se pakottaa meidät liikkeelle. Kansanedustajien on oltava kansan parissa. Olemme Suomen paras puolue toreilla. Tämä tarkoittaa kansan parissa. Ihmisten mielissä.

Perussuomalaisten oma linja, omintakeinen kieli ja oma poliittinen tila mahdollistavat vaikutusvaltamme. Puheenjohtajan tehtävä on johtaa. Jos johtaja epäröi, lauma käy levottomaksi. Kiitän suuresta kannustuksesta jatkaa liikkeemme johdossa. Joka viesti on luettu ja se auttaa jatkamaan tässä tehtävässä, joka on Suomen politiikan kovin. Siis kovin!

Puoluekokosväen tehtävä on taata, että kokouksesta ei tule sirkusta. Puoluekokous on perussuomalaisuuden käyntikortti.

Kehotan vastuullisuuteen. Jokaisen on syytä miettiä, riittävätkö kyvyt ja kannatus auki oleviin tehtäviin. Tuhannen ihmiset kokouksessa ei kymmenen äänen kannatusta kannata mittauttaa. Tämän kokouksen kokemukset ratkaisevat, onko sääntömuutokset tarpeen ja missä laajuudessa. Käytetään valtamme vastuullisesti.

Tule mukaan. Avauspuheessani puoluekokouksessa on sinulle uutinen.

Kirjoitus on julkaistu Perussuomalainen 8/2013 -lehdessä.

TIMO SOINI


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
7.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää