

LEHTIKUVA
Soini: Kaikkein köyhimmiltä ei pidä leikata mitään
– Suomessa miljoona ihmistä elää alle tuhannen euron tuloilla, muistutti perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini, kun puoluejohtajat kokoontuivat vaalitenttiin Oulussa.
Seitsemän eduskuntapuolueen edustajat kokoontuivat tänään Arvoseminaariin Oulussa. Tenttiin osallistuivat puheenjohtajista perussuomalaisten Timo Soini, keskustan Juha Sipilä, kokoomuksen Alexander Stubb, SDP:n Antti Rinne, vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki ja vihreiden Ville Niinistö. Kristillisdemokraatteja edusti kansanedustaja Jouko Jääskeläinen. RKP:llä ei ollut edustajaa seminaarissa.
Arvoseminaarin tarkoituksena oli pohtia politiikan arvoja ja puolueiden tarkoitusta nykyaikana. Soini nosti esiin kolme tärkeintä arvoa perussuomalaiselle puolueelle: rehellisyyden, oikeudenmukaisuuden ja itsenäisyyden.
– Asioita on uskallettava katsoa silmiin rehelliseltä pohjalta ja uskallettava myös rehellisesti tunnustaa, jos toinen on oikeassa. Rehellisyys on suuri voima. Itsenäisyys tarkoittaa sitä, että meillä on hyvä ja toimiva sisäinen ja ulkoinen turvallisuus, puolustusvoimat ja poliisi, jotta ihmiset uskaltavat liikkua kotinsa ulkopuolella. Itsenäisyys tarkoittaa myös oikeutta olla itsenäinen ja itsepäinen, jotta voi uskaltaa laittaa itsensä alttiiksi, Soini sanoi ja jatkoi:
– Sosiaalinen oikeudenmukaisuus kristilliseltä arvopohjalta on meille tärkeä arvo. Meille jokainen on tervetullut sellaisena kuin on, siksi laidat välillä paukkuvat. Suomessa miljoona ihmistä elää alle tuhannen euron tuloilla. Sosiaalinen oikeudenmukaisuus tarkoittaa sitä, että näiltä ihmisiltä ei leikata mitään.
Kateudesta on päästävä
Seminaarissa pohdittiin myös sitä, miten Suomi saataisiin uudelleen nousuun. Soinin mukaan tilanne on vakava, sillä viimeisen vuoden aikana työmarkkinoilta on häipynyt noin 50 tuhatta ihmistä, 27 000 uutta työtöntä ja 23 000 eläkeläistä. Työttömyyden kimppuun on käytävä ja kotimaiseen energiaan panostettava.
– Ei kuitenkaan syöttötariffeja. En ymmärrä sitä, että veronmaksajat tukevat sadoilla tuhansilla euroilla kannattamattomia elinkeinoja. Pitkäaikaistyöttömiä ei saa hylätä, vaan järjestää heille työtä. Ostovoima on pidettävä kunnossa tukemassa suomalaista työtä ja yrittäjyyttä. Kateutta ei saa olla. Ruotsissa pärjätään meitä paremmin sen vuoksi, että siellä siedetään pärjääminen meitä paremmin, totesi Soini.
“Jos minä puhuisin kuten Paavo Arhinmäki, niin minähän saisin potkut – ja niin minun pitäisikin saada.”
Soini mainitsi kolme konkreettista asiaa, joista olisi varaa leikata: kehitysapu, maahanmuuton kustannukset ja EU-maksut.
– Suomen ei pitäisi joutua maksamaan kaikkien muiden maiden jäsenmaksuhelpotuksia. Suomi on ainoa maa, joka ei ole hakenut helpotuksia.
Elämää on sorateiden varsillakin
Seuraavaksi panelisteilta haluttiin tietää, miten Pohjois-Suomi aiotaan pitää elinvoimaisena ja onko koko Suomen pitäminen asuttuna edes oikeasti poliitikkojen intresseissä. Soinin mielestä vastaus on kyllä.
– Oulu on tärkeä kasvukeskus, joka mahdollistaa myös ympäristöelämisen. Sorateiden varsillakin on elämää, nekin on pidettävä asuttuina koska verotkin kerätään sieltä. Kyläkoulujen lakkauttamisesta puheen ollen: ainakin minun autossani on matkamittari sellainen, että keskustasta on laidoille yhtä pitkä matka kuin päinvastoin, Soini veisteli.
Politiikassa vain asiat riitelevät
Yleisöstä haluttiin tietää, miksi poliitikot tekevät julkisuudessa itsestään hölmöjä riitelemällä kuin pikkulapset, vaikka fiksuja ihmisiä ovatkin. Soini vastasi, että kaikista meistä näkyy meidän persoonamme, koska olemme erilaisia ihmisiä, mutta suomalaiset poliitikot tulevat kyllä keskenään hyvin toimeen, vaikka väittelyissä mielipiteet esitettäisiin voimakkaastikin.
– Esimerkiksi Brysselissä aikoinaan huomasin sen, että kaikki me suomalaismepit tulimme keskenämme hyvin toimeen, toisin kuin muissa EU-maissa, joiden edustajat eivät edes tervehtineet toisiaan. Jos en ota voimakkaasti kantaa, niin sitten tulee kritiikkiä siitä, että Soini on hajuton, mauton ja väritön, kun pitäisi olla räväkkä, rohkea ja innokas, Soini huomautti.
Ei tasaverolle
Toinen yleisökysymys koski ansioverotulon alentamista. Soinin mukaan kenenkään paikallaolijan ansioverotuloa ei tarvitse alentaa, koska sosiaaliseen oikeudenmukaisuuteen kuuluu, että vahvemmat kantavat vastuun heikommistaan. Jostainhan ne verotulot on kerättävä.
– Sen sijaan 24 prosentin alv on kaikkien herrojen kiiltonahkakengissä sama kuin pienituloistenkin kengissä. Tasaveroa vastustan, 24 prosenttia on pienituloiselle liian paljon.
Yleisön joukossa joku halusi tietää myös, voisiko Suomea johtaa kuten yritystä ilman puoluepoliittista kinastelua. Kaikki puheenjohtajat olivat vahvasti samaa mieltä siitä, että se ei ole mahdollista.
– Me olemme poliittisten puolueiden puheenjohtajia, meidät valitsee puheenjohtajiksi puoluehallitus. Jos minä puhuisin kuten Paavo Arhinmäki, niin minähän saisin potkut – ja niin minun pitäisikin saada, Soini naurahti.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Maahanmuuttoministeri piipahti ongelmalähiössä – pukeutui luodinkestäviin liiveihin
Ruotsin maahanmuuttoministeri lähti niin sanotusti kentälle ja suunnisti ongelmalähiöön. Matka sujui ongelmitta poliisin kyydissä ja samalla hallituksen edustaja sai ensiarvoisen tärkeätä palautetta uuden lainsäädännön vaikutuksista virkavallan arkityöhön. Ministeri julkaisi somessa postauksen reissustaan - ja taas kerran maton alle lakaistu todellisuus pamahti kaikkien silmille.

Hallitus aikoo lakkauttaa suojeluaseman lähtömaassaan lomailevilta – Vigelius: “Jos lomailee Irakissa, ei tarvitse suojelua Suomessa”
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen, jossa kiristetään ulkomaalaislakia turvapaikanhakijoiden ja suojelua saaneiden osalta. Jatkossa muun muassa lähtömaassa lomailu johtaisi lähtökohtaisesti ulkomaalaisen suojeluaseman lakkauttamiseen.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Suden suojelustatus alenee täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi – helpottaa kannanhoidollista metsästystä
Euroopan villieläinten suojelusta vastaava komitea hyväksyi viime vuoden joulukuussa ehdotuksen suden suojelustatuksen alentamisesta täysin rauhoitetusta suojelluksi lajiksi. Susien kannanhoidollista metsästystä helpottava asetus astuu voimaan huomenna.

Ruotsalainen ICA-ketju juhlistaa kansanmurhaa “joelta merelle” -taateleilla – Israelin valtio pyyhitty pois kartalta ja korvattu Palestiinalla
ICA-kauppaketjun taatelilaatikoissa lukee "Free Palestine". Pakkaus on kuvitettu palestiinalaislipuilla ja Kalliomoskeijan kuvalla, jonka vieressä olevan kartan tarkoitus on kuvata "joelta merelle" ulottuvaa Palestiinaa, josta Israel on pyyhitty pois.

Trump puhui kongressille rajaturvallisuudesta, woken päättymisestä, transurheilusta, tulleista – republikaanit mielissään, demokraatit harmissaan, protestoinut demokraattiedustaja poistettiin salista
Donald Trump lupasi kongressissa pitämässään linjapuheessa rauhaa Ukrainaan, veronalennuksia ja työpaikkoja amerikkalaisille ja teollisuusyritysten paluuta Yhdysvaltoihin. Hän iloitsi siitä, että laiton siirtolaisuus on saatu kuriin, woke-ideologia on poistettu valtionhallinnosta ja kouluista ja että miehet eivät enää pääse urheilemaan naisten sarjoihin.

Eduskunta hyväksyi ulkomaalaislain ja säilöönoton kiristykset – Vigelius: ’’Laittomasti maassa oleskelevien maastapoisto tehostuu ja vierastaistelijoiden paluu estetään’’
Eduskunta äänesti tänään ulkomaalaislain tiukennuksista.

Sisäministeri Rantanen: Maassa ei voi olla yhtä aikaa avoimet rajat ja korkea sosiaaliturva
Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelman uudessa jaksossa pohditaan työperäisen maahanmuuton taloudellisia ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia Suomelle. Sisäministeri Mari Rantanen näkee, että yleisesti ilmapiiri ja suhtautuminen maahanmuuttoon on muuttunut erilaiseksi jo koko Euroopassa. - Suhtautuminen maahanmuuttoon on tullut järkiperäisemmäksi, eli nyt osataan jo katsoa paremmin myös massamaahanmuuton haitallisia vaikutuksia eri maille.