Artikkeli kuva

PS

Soini: Hallituksen toimintakyky mennyt, Suomi on vailla suuntaa

18.09.2014 |14:57

Vihreiden lähtö horjuttaa Timo Soinin (ps.) mukaan vakavasti maan hallituksen toimintakykyä. Hän näkee tilanteen huolestuttavana, jopa vaarallisena.

– Hallitus on menettänyt toimintakykynsä, ja Suomi on vailla suuntaa. Emme saa isänmaan edun mukaisia päätöksiä tehdyksi.  Tilanne on huolestuttava, jopa vaarallinen, Soini arvioi.

Hän laskee, että mikäli eduskuntavaalit järjestetään ensi vuoden huhtikuussa, ja niiden pohjalta käydään hallitusneuvottelut, niin ollaan vasta elo-syyskuussa, ennen kuin maassa on voimakas ja toimintakykyinen enemmistöhallitus.

– Tänä aikana meillä työttömyys kasvaa ja vaihtotase supistuu ja alijäämä kasvaa. Tässä on meillä hirveän suuren haasteen paikka, Soini arvioi Suomen tilannetta.

Perussuomalaisten hänen mukaansa pitää keskittyä omien vaihtoehtojen esittämiseen – aivan niin kuin on viime aikoina tehty vapaaehtoisuuteen pohjaavassa kehitysapumallissa.

– On lisäksi aloitettava neuvottelut Suomen EU-jäsenmaksujen kohtuullistamisesta ja esitettävä vaihtoehtobudjetti, Soini listaa lähiajan tavoitteita.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää