

LEHTIKUVA
Soini: Fortumin mukaantulo oli merkittävä asia
Fortumin mukaantulo Fennovoimaan oli merkittävä asia, perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini sanoi tänään eduskunnassa.
– On merkittävää, että Fortum lähti mukaan. Vesivoima on päästötön, ja varmaankin Fortum tuo talvella varmaan korvausinvestoinnin päätettäväksi. Ja miksei toisi, koska Fortumin ydinvoimalat ovat toimineet erinomaisen toimitusvarmasti, Soini kehui.
Soini: Raha ei tule seinästä
Soini nälväisi aiemmin puhunutta ympäristövaliokunnan puheenjohtajaa Martti Korhosta (vas.), joka vastustaa ydinvoimaa lujasti..
– Ne on muuten rakennettu aikana, jolloin edeltäjänne tunnusti Neuvostoliiton ideologiaa, Soini muistutti.
– Markkinaehtoinen raha on tervettä rahaa. Raha ei tule seinästä ja sähkö töpselistä: se pitää tehdä. Ja mielestäni on erinomaisen hyvä, että tämä ei ole joko tai, vaan sekä että -asia. Tarvitsemme investointeja ja myös ydinvoimaa.
Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) hämmästeli tämän jälkeen, että onpa jännittävä päivä, kun hän joutuu olemaan samaa mieltä niin Soinin kuin Mauri Pekkarisenkin (kesk.) kanssa.
Turunen: Ydinvoima tukee
ilmastotavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaj Turunen sanoi, että Euroopassa on päästötavoitteet ja yhä tiukempia vaaditaan. Ydinvoima tukee ilmastotavoitteiden saavuttamista.
– Käytännössä en usko, että ilmastotavoitteisiin päästään ilman ydinvoimaa. Loogista olisi, että ne tahot, jotka näitä kovia tavoitteita vaativat ja jopa laativat, yhtä kiihkeästi kannattaisivat ydinvoimaa, Turunen huomautti.
– En pidä siitä, että asetetaan vastakkain uusiutuvat ja ydinvoima. Mitä ydinvoimalla tuotetaan? Sähköä. Mitä uusiutuvilla? Lämpöä pääasiassa enemmän kuin sähköä. Tässä puhutaan eri asioista.
Mölsä: Vihreät vastustavat
lähes kaikkea
Talousvaliokunnan puheenjohtaja Mauri Pekkarinen muistutti, että lisävoimaa tarvitaan 35 terawattituntia.
– Miten aukko täytetään? Bioenergiaakaan ei synny määräänsä enempää, Pekkarinen kysyi ydinvoiman vastustajilta.
Myös perussuomalaisten kansanedustaja Martti Mölsä muistutti, ettei ydinvoima ainakaan pahenna kasvihuoneilmiötä.
– Ydinvoima ei ainakaan sitä pahenna, kun sen hiilidioksidipäästöt ovat minimaaliset ja nokipäästöt nolla. Se on kuitenkin vain väliaikainen ratkaisu kohti kestävää energiaa, mm. fuusioenergiaa, Mölsä sanoi.
– Mutta muun muassa vihreät vastustavat lähes kaikkea – paitsi ehkä hiilivoimaa.
Vihreiden puheenjohtajan Ville Niinistön kasvot vääntyivät tuolloin tuimaan ilmeeseen.
– Heidän ratkaisunaan on vain viedä avaimet pois autoista, voimaloista ja tehtaista. Sen tulimme huomaamaan, kun he olivat kolme vuotta hallituksessa. Suomen vienti pysähtyi korkeiden kustannusten johdossa, mainittakoon rikkidirektiivi ja turvetuotannon alasajo, Mölsä syytti.
Lindström: Mikä on
erinomainen ydinvoimahanke?
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström ihmetteli ydinvoimaan liitettyä vastakkainasettelua.
– Eihän tässä ole mitään järkeä! Tämä on kotimainen hanke. Sitä hoitaa kotimainen yhtiö, toimintatavat ja lait ovat suomalaisia ja tämä on STUK:n hyväksymä hanke. STUK vaatii merkittäviä tuunauksia, että se täyttää kansainväliset vaatimukset ja se on hyvä. Vaikka toimittaja olisi japanilainen, STUK vaatisi samanlaiset kansalliset toimintatavat, Lindström painotti.
– Ja puheenjohtaja Niinistö: sanotte, että tämä on poikkeuksellisen huono ydinvoimahanke. Haluaisinkin kuulla, mikä on hyvä ydinvoimahanke?
Hakkarainen: Sammakoiden
kumarruspaikkoja?
Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen sanoi Fortumin mukaantulon nostaneen Fennovoiman hankkeen vahvalle pohjalle.
– Ja vihreät: kun te nostitte turpeen ja puun veroa, kivihiilen kulutus nousi ja vaihtotase jäi tappiolle. Ja entä suot? Ne ovat teille vain pyhiinvaelluspaikkoja ja sammakoita te siellä kumarratte, Hakkarainen ihmetteli.
Tuupainen: Kotimaisuusaste ratkaisee
Soini antoi ryhmäpuheessaan perussuomalaisille vapauden äänestää halutessaan myös ydinvoimaa vastaan. Kansanedustaja Kauko Tuupainen korostikin, että hänen myönteinen kantansa riippuu 60 prosentin kotimaisuusasteesta, eikä siihen EU-tai ETA-tausta riitä.
Kun Fortum ilmoitti osallistuvansa Fennovoiman hankkeeseen, se asetti ehdoksi, että se saa valtaosan venäläisen TGC-1:n vesivoimasta itselleen. Suunnitelmassa Fortum ja Rosatom perustaisivat yhteisyrityksen, jonka omistukseen siirrettäisiin TGC-1:n vesivoima. Fortum omistaisi uudesta yhteisyrityksestä vähintään 75 prosenttia.
Yhtiö tuottaa vesivoimaa enemmän kuin kaikki Suomen vesivoimalat yhteensä.
– Yhtiöllä on 55 vesivoimalaa. Ihmettelenkin, toteutuuko kauppa. Minun pitää tietää se ennen perjantaista äänestystä, Tuupainen vaati.
VELI-PEKKA LESKELÄ
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää