Soini: Bensavero nousi koska EU ei sallinut makeisveron korkeampaa verotusta

07.04.2016 |23:46

SDP:n oppositioedustajat tiukkasivat eduskunnan kyselytunnilla syytä bensaveron nostolle. Antti Lindtman (sdp.) muisteli Soinin aiemmin puhuneen, ettei bensiiniautomaatti kysy paljonko ostajan tillillä on rahaa, vaan se on kova tasavero.

Autoveroale toi lisää verotuloja

– Miksi se jouduttiin tekemään? Siksi, että EU ei sallinut sitä makeisveroa, jäätelön, jätskin, karkkien suurempaa verotusta. Mutta te olette huutaneet äänenne käheäksi autoveron alennusta vastaan. Nyt se alennus on yhdessä romutuspalkkion kanssa lisännyt valtion verotuloja. Eikö tämäkään teille kelpaa, ulkoministeri Timo Soini (ps.) kysyi.

– Pääkaupunkilaisina päättäjinä, te vantaalaisena ja minä espoolaisena, kehutaanpa sentään raidejokeripäätöstä, joka teillä jäi tekemättä, hän lisäsi.

Soini muistutti myös, kumman hallituksen aikana bensa oli kalliimpaa, vaikka bensaveroa nyt kahdella sentillä korotettiinkin.

– Maailmanmarkkinahinnat ovat pudonneet niin, että silloin kun te olitte hallituksessa, se oli paljon kalliimpaa kuin mitä se on nyt!

Soini muistutti myös, että veronkiristyksessä on perälauta: jos maailmanmarkkinahinta nousee 80 dollariin tynnyriltä, vero tarkastellaan uudestaan. Hän sivalsi SDP:tä vielä päätösten perumisista:

– Viime kaudellahan te kasasitte ison nipun ehdotuksia ja äänestitte itse niitä vastaan, Soini vastasi ja sai salin nauramaan.

– Ei ole hauskaa, SDP:n Jukka Gustafsson kuului moittivan ivailijoita.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
7.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
9.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28
10.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää