

Antti Aimo-Koivisto Lehtikuva
Smolnassa neuvotellaan nyt kipeimmistä kysymyksistä
Hallitusneuvotteluissa neuvotellaan nyt kaikkein kipeimmistä kysymyksistä. Talousryhmän pitäisi löytää huomisaamuun mennessä alustava käsitys noin neljän miljardin euron leikkauksista. Tämän jälkeen neuvotteluiden painopiste siirtyy verotukseen.
Huominen paperi olisi vasta ensimmäinen versio, eikä sitä vielä julkaistaisi. Valmiin kokonaiskuvan pitäisi syntyä ensi sunnuntaina. Sitäkään ei vielä julkaistaisi, vaan säästöt neuvotellaan vielä hallinnonaloittain. Valmiit ratkaisut pyritään julkistamaan ensi viikon puolivälissä, mahdollisesti keskiviikkona.
Hallitusneuvotteluiden vetäjä Juha Sipilä (kesk.) kertoi tiedotustilaisuudessa maanantaina, että puoluejohtajista koostuva johtoryhmä on kiertänyt päivällä ryhmissä ja kuullut, miten homma etenee. Kahta asiaa hoidetaan yhtä aikaa: 10 miljardin sopeutuksista katsotaan, mitkä hoidetaan sopeutuksen ja mitkä rakenteellisten uudistusten kautta. Mahdollisimman suuri osa pyritään hoitamaan uudistuksilla. Samalla selvitetään, mihin painopistealueisiin täytyisi panostaa, jotta hyvinvointiyhteiskunta pelastuisi.
– Nyt on meneillään hallitusneuvotteluiden pisin, noin viikon kestävä kipeitten päätöksien vaihe, joka on välttämätön, että hyvinvointiyhteiskunta voidaan pelastaa. Neuvottelujen periaate on, että kipeimmät ja hankalimmat asiat käsitellään ensin, Sipilä kertoi.
Iterointi kestää sunnuntaihin asti
Sipilä kertoi, että numeroita kierrätetään talousryhmästä muille ryhmille kommentoitavaksi vaihe vaiheelta sunnuntaihin saakka. Keskeneräisistä luvuista tai keksinnöistä ei tiedoteta.
– Tämä jumppa kestää loppuun saakka. Tämä on juuri sitä iterointia, josta aiemmin olikin puhetta, Sipilä kertoi.
Hän korosti samalla, ettei kyse ole 10 miljardin leikkauksista. Suurin osa sopeutuksista pyritään saamaan kokoon rakenteellisilla uudistuksilla.
Timo Soinin (ps.) mukaan tehtäväksi tulee koviakin päätöksiä, mutta niihin pitää pystyä.
Sipilä kehui, että etenkin työllisyysryhmä on yllättänyt nopealla vauhdillaan: sen esitykset olivat jo aika pitkälle muodostuneet. Muita käydään vielä läpi.
Sipilä korosti, että neljän miljardin euron säästöistä pitää tehdä vähintään päätökset. Kaikki toimet eivät välttämättä vaikuta kuitenkaan heti.
Sote-mallia on jo mietitty
Mistä uudistuksista haetaan säästöjä? Hyvä kandidaatti on sote-uudistus. Maanantain aikana kuultiin asiantuntijaluentoja Ruotsin sote-mallista. Siellä vallitsee eräänlainen maakuntamalli, jossa maakunnilla on oma valtuusto, omat vaalit ja oma verotusoikeus. Se on läheistä sukua keskustan maakuntamallille ja perussuomalaisten perus- ja piirikuntamallille, mutta verotusoikeuden osalta pidemmälle viety. Neuvottelijat vakuuttivat yhdestä suusta, että sote-mallista saadaan selvyys viipymättä.
Sote-malli liittyy läheisesti hyvinvointi-työryhmään, jota johtaa perussuomalaisten sote-ekspertti Hanna Mäntylä. Hän istuu aiheesta riippuen myös rakenneuudistusryhmässä, joka pohtii uudistuksia sote-järjestelmään, valtion- ja aluehallintoon ja kuntien tehtäviin.
Puheenjohtaja Timo Soini kertoi, ettei Toimi Kankaanniemen viestijupakka vaikuttanut ihmeemmin hallitusneuvotteluihin.
– Nujerrus ja armo! Kankaanniemi kertoi, mitä on tapahtunut ja vetäytyi hallitusneuvottelutehtävistä. Asia on sillä selvä, Soini sanoi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Hallitusneuvottelut leikkaukset Sopeutus Juha Sipilä Toimi Kankaanniemi Hanna Mäntylä Timo Soini sote
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitusneuvotteluissa väännetään nyt suurista rahoista, valmista toivotaan keskiviikoksi

Miljardileikkausten vaikea sovitus käytäntöön on alkanut

Sote-mallia ei ole päätetty – julkinen terveydenhuolto vahvemmalle pohjalle
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.