SM: Keskusta kysyy kuntauudistuksen laskelmia hallitukselta

03.09.2013 |15:03

Keskustan kansanedustajat Tapani Tölli sekä Elsi Katainen ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen puuttuvista kuntauudistuksen taloudellisista laskelmista. Asiasta kertoi keskustan äänenkannattaja Suomenmaa.

Edustajat kysyvät, milloin hallitus tekee kunta- ja sote-uudistuksesta asianmukaiset taloudelliset vaikuttavuusarvioinnit niin kuntien talouden kuin julkisen talouden kestävyysvajeen hoidon kannalta. He muistuttavat, että myös eduskunta on edellyttänyt taloudellisia arvioita.

Kuntien osuudeksi tulisi jopa puolet?

Kuntarakennelaki on ollut voimassa heinäkuusta asti. Laskelmien tekeminen on Töllin ja Kataisen mukaan entistä tärkeämpää, kun hallitus uhkaa kaupunkiseutuja pakkoliitoksilla. Niistä ei ole mitään vaikuttavuusarviointeja.

– Pitkän aikavälin rakenneuudistusta koskevissa hallituksen tavoitteissa kuntien osuus on jopa puolet kestävyysvajeen hoidosta. Kunnallistalouden asiantuntijat ovat suhtautuneet epäillen, että hallituksen yksipuolisilla kuntauudistuslääkkeillä tavoitteissa onnistuttaisiin, Tölli ja Katainen toteavat.

Hallituspuolueet eivät ole heidän mukaansa puhuneet kuntauudistuksen suurista säästöistä aikoihin, vaikka varsinkin kokoomus puhui eduskuntavaalien aikaan jopa neljän miljardin euron säästöistä.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon

26.03.2025 |18:41
3.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”

25.03.2025 |19:18
6.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
10.
Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää