LEHTIKUVA

Slunga-Poutsalo: Etäopetuksen hyödyt käyttöön kuntien kouluverkko- ja opetussuunnittelussa

27.04.2020 |14:05

Etäopiskelumahdollisuus saisi jäädä keinovalikoimiin myös poikkeusolojen päätyttyä, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Slunga-Poutsalo.


Kun koulut ja oppilaitokset siirtyivät maaliskuun puolivälissä koronapandemian vuoksi pääosin etäopetukseen, oli se valtava ponnistus niin opetushenkilöstölle kuin oppilaillekin. Nopeasti löydettiin kuitenkin laitteet, sovellukset ja toimintatavat, joiden avulla opetus ja opiskelu sujuu pääosin hyvin.

– Vaikka etäopetus otettiin käyttöön poikkeusolojen niin vaatiessa, tulee meidän hyödyntää siitä saadut hyvät kokemukset jatkossakin, sanoo Riikka Slunga-Poutsalo.

Apua kyläkouluille etäopetuksesta?

Suomen kyläkouluja lakkautetaan laskennallisiin säästöihin vedoten, kun lasten määrä niissä vähenee. Seurauksena kuitenkin kuljetuskustannukset kasvavat ja kuljetusoppilaiden päivät pitenevät – lepoon ja harrastuksiin jää yhä vähemmän aikaa.

– Kyläkouluissa etäopetusta voitaisiin hyödyntää esimerkiksi niillä oppitunneilla, joilla oppilaita on hyvin vähän. Opettaja voisi pitää tunnin joltain toiselta koululta käsin ja vaikka useammankin kyläkoulun oppilaille yhtä aikaa, Slunga-Poutsalo puntaroi.

Etäopetus on joillekin parempi vaihtoehto

Osalle oppilaista meneillään oleva etäopetusjakso on ollut suuri helpotus. Koulukiusatut ja hiljaisemmat, introvertit oppilaat sekä huonosta sisäilmasta kärsivät oppilaat ovat saaneet rauhassa keskittyä oppimiseen ilman sosiaalisia paineita ja terveysmurheita.

– Etäopiskelumahdollisuus saisi näiltäkin osin jäädä keinovalikoimiin myös poikkeusolojen päätyttyä, toivoo Slunga-Poutsalo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
2.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
7.
Suomen uutiset logo

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta

24.03.2025 |16:12
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
10.
Suomen uutiset logo

Bernerin taksilaki kylvää tuhoa, mutta korjaus tulee: Taksisääntelyn uudistus eduskuntaan vielä tänä vuonna – ”Kuljettajien vaatimustasoa tiukennetaan huomattavasti”

24.03.2025 |12:13

Uusimmat

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää