

Näille Venäjän masinoimille, ilman asianmukaisia matkustusasiakirjoja saapuville tulijoille on voitava sanoa ei. Kuva Sallasta marraskuussa 2023. / LEHTIKUVA
Sisäministeri Rantanen rajaturvallisuuslaista: Hallituksen velvollisuus on turvata kansallinen turvallisuutemme ja itsemääräämisoikeutemme
Itärajan tapahtumat ja viime syksyn Suomeen kohdistunut siirtolaisvyöry olivat valtiollisina toimina ennenkuulumattomia ja johtivat poikkeukselliseen lainsäädäntöön. Hallitus jätti maanantaina eduskunnalle esityksen rajaturvallisuuslaiksi. – Kyse ei turvapaikka- tai maahanmuuttopolitiikasta, vaan pikemminkin turvallisuuspolitiikasta, totesi sisäministeri Mari Rantanen tiedotustilaisuudessa.
– Venäjä on osoittanut meille, että se on valmis käyttämään välineellistettyä maahantuloa vaikuttamisen keinona, totesi pääministeri Petteri Orpo hallituksen tiedotustilaisuuden aluksi.
Siksi hallitus on antanut eduskunnalle 21. toukokuuta esityksen laiksi väliaikaisista toimenpiteistä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi.
Lain tavoite on varmistaa, että Suomella on tehokkaat keinot toimia tilanteessa, jossa käytännössä Venäjä käyttää massamaahantuloa Suomen painostamiseen syystä tai toisesta.
Lakiesityksessä säädetään edellytyksistä, joiden vallitessa valtioneuvoston yleisistunto voisi päättää rajoittaa kansainvälisen suojelun hakemusten vastaanottamista rajatulla osalla Suomen valtakunnanrajaa ja sen välittömässä läheisyydessä.
Lakiehdotus on turvallisuuspolitiikkaa
Sisäministeri Mari Rantanen korosti, että lakiesitys tarkoittaa “varautumista vaikeampaan tilanteeseen” itärajalla. Itsenäisellä ja täysivaltaisella valtiolla on oikeus kontrolloida pääsyä alueelleen, huolehtia rajaturvallisuudesta sekä kansallisesta turvallisuudestaan.
– Laki ei ole turvapaikka- tai maahanmuuttopolitiikkaa, vaan laki on pikemminkin turvallisuuspolitiikkaa, jolla torjutaan Suomeen kohdistuvaa painostamista.
Itsemääräämisoikeus turvattava
Hallitus on Rantasen mukaan tietoinen siitä, että esityksessä on “jännitteitä”, perustuslain, EU-oikeuden ja kansainvälisten sopimusten kanssa. Niistä on kuitenkin esityksessä “avoimesti kerrottu”.
– Hallituksen on voitava tuoda eduskunnan käsittelyyn sellaisia esityksiä, jotka ovat välttämättömiä kansallisen turvallisuuteen ja itsemääräämisoikeutemme turvaamiseksi ja itse asiassa meillä on siihen suoranainen velvollisuus.
– Tämä e ole vain hallituksen asia, vaan tämä on koko eduskunnan asia, Rantanen painotti valtioneuvoston tiedotustilaisuudessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hallituksen esitys rajaturvallisuuslaiksi rajaturvallisuuslaki välineellistetty maahantulo kansallinen turvallisuus laittomat siirtolaiset hybridivaikuttaminen itäraja Kansainvälinen suojelu maahanmuuttajat Petteri Orpo Mari Rantanen Itsemääräämisoikeus Turvapaikanhakijat pakolaiset Venäjä perussuomalaiset eduskunta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreiden Sofia Virta vastustaa EU:n ja Turkin välistä pakolaissopimusta: Rajat auki ja kireämpää ilmastopolitiikkaa

Rajaturvallisuuslaki torjumaan välineellistettyä maahantuloa – rajoitusalueella ei poikkeuksia lukuun ottamatta otettaisi vastaan turvapaikkahakemuksia

Uhka välineellistetyn maahantulon uudelleen käynnistymisestä on edelleen todennäköinen – ”Kyseessä on pitkäkestoinen tilanne”

Kansanedustaja Maria Ohisalo vaatii uusia reittejä humanitaariselle maahanmuutolle – sisäministeri Rantanen torppaa vihreät haihattelut

Antikainen: Rajalaki saatava pian maaliin ilman viivytyksiä

Peltokangas käännytyslaista: Olen tosi luottavainen siihen, että tästä saadaan hyvä lopputulos

Sisäministeri Rantanen rajaturvallisuuslaista: Kansallinen turvallisuus, torjuntatoimet ja ihmisoikeudet tasapainossa

Jimmie Åkesson vaatii kansanäänestystä EU:n ilmastopolitiikasta – ja muuri pystyyn unionin Venäjän vastaiselle rajalle
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää