

LEHTIKUVA
Viikon 28/2022 luetuin
Sisäministeri Mikkonen: Maahanmuutolla ei ole mitään tekemistä maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kanssa
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen jätti hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaati hallitukselta toimia maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kitkemiseksi. Immonen kysyi, aikooko hallitus kiristää maahanmuuttolakeja tuntuvasti, jotta maahanmuuton ongelmat saadaan estettyä.
Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) kiistää kirjalliseen kysymykseen antamassaan vastauksessa, että maahanmuutolla olisi mitään tekemistä maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kanssa.
– On täysin selvää, että jengiytymiseen liittyviä ongelmia ei voida pysäyttää tai ratkoa maahanmuuttoa vähentämällä. Maahanmuuton ongelmiin ei vastata kiristämällä maahanmuuttoa koskevia sääntöjä; Suomi taritsee maahanmuuttoa. Sen sijaan on katsottava ketjut, joissa rasismi-syrjäytyminen-jengiytyminen-rikollisuus johtavat ikäviin kehityskulkuihin, sisäministeri toteaa vastauksessaan.
Heiluttelee jälleen rasismikorttia
Mikkosen mukaan maahanmuuttajiin kohdistuvaan rasismiin puuttuminen on maahanmuuton ongelmien ratkaisun ydin.
– Puuttumisella syrjäytymiseen ja rasismiin estämme jengiytymistä, väkivaltaista radikalisoitumista ja ennaltaehkäisemme rikollisuutta, Mikkonen väittää.
Vihreän sisäministerin mukaan maahanmuutto ei itsessään lisää tai luo rikollisuutta, ja esimerkiksi pelkästään rikostilastojen ja rikoksen tekijöiden alkuperän välisistä yhteyksistä ei voi päätellä rikokseen johtaneita syitä. Hänen mukaansa katujengirikollisuus ei ole sidoksissa maahantulijoiden määrään.
– Todellisuudessa rikosilmiöiden kehittymisen taustalla on useita erilaisia tekijöitä ja monimutkaisia vaikutusmekanismeja, Mikkonen vastaa.
“Sisäministeri on pihalla kuin lumiukko”
Kansanedustaja Olli Immonen pitää sisäministeri Mikkosen vastausta kirjalliseen kysymykseen täysin käsittämättömänä.
– Tiedämme kaikki sen, että hallitsematon maahanmuutto on ajanut monet Euroopan maat sekasorron valtaan, ja tilanne on vain pahenemassa. Myös poliisiviranomaiset ovat todenneet ongelman olemassaolon.
– En tiedä, pitäisikö olla huolissaan enemmän sisäministerin antamasta vastauksesta ja todellisuuskäsityksestä vai maahanmuuttajien rikollisuudesta. Maahanmuuton ongelmia ei nimittäin saada koskaan ratkaistua, jos monikultturismi-ideologia sokaisee ja estää näkemästä tosiasioita. Mikkonen näyttää olevan pihalla kuin lumiukko ympäröivästä todellisuudesta, Immonen sanoo.
Ongelmien juurisyihin ei haluta puuttua
Immosen mukaan Suomessa tulee puuttua ensisijaisesti maahanmuuton ongelmien juurisyyhyn.
– Suomessa on tärkeää pyrkiä estämään maahamme kohistuvaa laadullisesti heikkoa ja määrällisesti liian suurta maahanmuuttoa. Ongelmien juurisyyhyn puuttuminen on kaikkein keskeisintä maahanmuuton aiheuttamien ongelmien torjumisessa, Immonen painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- todellisuus juurisyyt Krista Mikkonen kirjallinen kysymys ideologia jengiväkivalta haittamaahanmuutto Rasismi Syrjäytyminen SIsäministeri Poliisi Olli Immonen Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus haalii yhä miehiä muslimimaista, vaikka kaikki apu pitäisi suunnata Ukrainan naisille ja lapsille (video)

Erikoinen näytelmä eduskunnassa: Perussuomalaiset vaati varautumista Venäjän kostotoimiin ja kysyi rajaturvallisuudesta – ministeri syytti hybridivaikuttamisesta

Hallinto-oikeudet ruuhkautuneet ulkomaalaisasioista – hallitus tunnistaa ongelman, mutta jatkaa ideologia edellä

Jengiväkivallan juurisyyt ovat Afrikasta ja Lähi-idästä tulevassa maahanmuutossa – perussuomalaiset moitti kyselytunnilla hallituksen avuttomuutta, vaatii turvallisia katuja

Immonen: Maahanmuuttajarikollisten hyysäämisen on loputtava – ”Katujengirikollisuuteen puututtava järein keinoin”

Vihreät ja vasemmistoliitto haluvat palauttaa rajalakiuudistuksen perustuslakivaliokuntaan – Purralta täystyrmäys: ”Perusteluita asian uudelleen arvioinnille ei ole”

Antikainen: Vihervasemmiston yritys estää itärajan sulkeminen tarvittaessa pelaa Kremlin pussiin

Kesä on jengien sisäänheittäjien kulta-aikaa – lapsia värvätään rikoksiin leikkikentiltä ja nuorisotaloilta

Perussuomalaiset vaatii tolkkua ja järkeä kriminaalipolitiikkaan: Vakavien rikosten rangaistusten paljousalennuksista luovuttava – ”Rangaistuksella tulee olla myös pelotevaikutus”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää