Artikkeli kuva

Lehtikuva.

Sipilä: Toistasataa hallintohimmeliä poistuu sote-uudistuksen myötä

18.11.2015 |15:22

Suomella ei ole enää varata lykätä päätöksiä hamaan tulevaisuuteen ja odottaa ongelmien ratkeavan itsestään. Näin on toimittu jo aivan liian kauan. Näin linjasi pääministeri Juha Sipilä (kesk.) pääministerin ilmoituksessaan hallituksen sote-päätöksestä eduskunnassa keskiviikkona.

Sipilä korosti sote-ratkaisun olevan hallituksen tärkein ja suurin reformi. Sitä on yritetty tehdä vuosikausia laihoin tuloksin. Hallitus vie tämän uudistuksen maaliin.

Himmelit pois

Sipilä korosti, että soten järjestämistehtävät vähenevät kymmenesosaan – 190 eri taholta 18:lle itsehallintoalueelle.

– Siirrymme kohti eurooppalaista, virtaviivaista hallintoa. Kunnat ovat jatkossakin hyvinvointiyhteiskunnan pohja. Ne voivat keskittyä vastaamaan elinvoimasta ja kuntalaistensa muista paloveluista entistä paremmin, Sipilä totesi.

Vastuu siirtyy kunnilta itsehallintoalueille vuoden 2019 alussa.

Valtio ohjaa viiden vuoden välein

Uudistuksen myötä valtioneuvosto päättää noin joka viides vuosi sote-huollon järjestämispäätöksestä itsehallintoalueiden esitysten ja niiden kanssa käytävien neuvotteluiden pohjalta. Valtioin vahva vastuu ja järjestämispäätös toteuttavat valtion velvoitetta turvata perusoikeuksien toteutuminen ja niitä toteuttavien peruspalveluiden yhdenvertainen saatavuus. Järjestämispäätöksellä voidaan ohjata voimavaroja ja palveluverkostoa siten, että julkisen talouden kestävyysvajeen vähentäminen kolmella miljardilla onnistuu.

Säästöjä syntyy vahvemmista hartioista, paremmasta johtamisesta, henkilöstön ja tilojen järkevämmästä käytöstä, erikoistumisesta ja työnjaosta ja paremmasta tietotekniikan hyödyntämisestä.

– Viimein saamme tiedon kulkemaan. Luomme yhteen toimivat tietojärjestelmät, Sipilä kuvaili.

– Samalla uudistetaan aluehallintoa ja poistetaan toista sataa hallintohimmeleiksikin kutsuttua rakennetta. Turha pompottelu luukulta toiselle päättyy.

Veli-Pekka Leskelä


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
3.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
4.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”

17.04.2025 |21:51
7.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25
10.
Suomen uutiset logo

Taloustieteen emeritusprofessori: Työn verotusta kannattaa keventää myös ylimmissä tuloluokissa – ”Yhteiskunnalle käy kalliiksi pitää kaikkein tuottavimpia ihmisiä vajaakäytöllä”

17.04.2025 |10:17

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää