Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Simula tylyttää hallituspuolueita: Te houkuttelette lisää haittamaahanmuuttoa

03.06.2019 |19:29

Perussuomalaisten tuore kansanedustaja Jenna Simula ei ole yllättynyt keskustan mahdollistaman vihervasemmistohallituksen maahanmuuttopoliittisista toimenpiteistä, ja katsoo niiden paisuttavan Suomelle haitallista maahanmuuttoa entisestään.

Tänään virallisesti julkistetun ohjelman mukaan Antti Rinteen hallitus aikoo muun muassa helpottaa perheenyhdistämistä, nojata edelleen kansainvälisiin sopimuksiin, ajaa Euroopan unionin laajuista vastuunjakoa turvapaikka- ja pakolaispolitiikassa, sekä parantaa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden henkilöiden työperusteisen oleskeluluvan hankintaa, mikäli hakija on työllistynyt turvapaikanhakuprosessin aikana.

– Jalkapannat tai seksuaalirikoksista annettavien rangaistusten koventaminen eivät todellakaan riitä keinoiksi torjua haittamaahanmuuttoa, kun muutoin ohjelma on täynnä toimenpiteitä, joilla päinvastoin houkutellaan haitallista maahanmuuttoa Suomeen, kansanedustaja Jenna Simula kommentoi hallitusohjelmaa.

Perheenyhdistämiset pahentavat ongelmia

Esimerkiksi keskustalainen kansanedustaja Mikko Kärnä ilakoi blogissaan kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden teknisestä valvonnasta sekä hallitusohjelmakirjauksesta, jonka mukaan kiintiöpakolaisia valitessa aiotaan kiinnittää huomiota kotoutumisen edellytyksiin.

Simula kuitenkin tyrmää suoralta kädeltä maahanmuuttokriittistenkin ääniä kalastelleen Kärnän ajatukset.

– Kotoutumisen edellytyksiä tuskin tullaan huomioimaan muutoin kuin jo ohjelmaan kirjatun mukaisesti pyrkimyksenä pitää perheitä yhdessä. Uskallan väittää, etteivät kokonaisten perheiden haaliminen Suomeen kolmansista maista tai turvapaikanhakijoiden perheenyhdistämiset ratkaise ongelmia, vaan ovat itseasiassa omiaan luomaan niitä, mikäli nämä perheet tulevat sellaisista kulttuureista ja maista, joissa ei noudateta tai edes kunnioiteta länsimaisia arvoja ja tapoja, Simula summaa.

Avoin kutsu elintasosurffareille

Simula näkee, ettei keskustalaisten kannata leikkiä piirunkaan vertaa maahanmuuttokriittisiä, sillä hänen mukaansa hallitusohjelma sisältää nimenomaan houkuttimia kolmansien maiden kansalaisille tulla Suomeen.

– Rinne kumppaneineen haluaa antaa joustavammin työperusteisia oleskelulupia kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille, mikä on avoin kutsu elintasosurffareille: tule hakemaan turvapaikkaa, hankkiudu matalapalkka-alalle töihin, ja hae sitten kielteisen päätöksen saatuasi työlupaa, Simula kritisoi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
5.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
7.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset perusti oman opiskelijajärjestön: “Haluamme normalisoida normaalin ajattelun”

17.02.2025 |12:51

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää