

Simula kritisoi EU:n toiveita yhteisestä aserekisteristä: ”Kuin ojentaisi aseet rikollisjärjestöille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula tyrmää EU:n puheenjohtajamaa Portugalin ehdotuksen EU-maiden yhteisestä aserekisteristä, joka tietomurron sattuessa antaisi järjestäytyneelle rikollisuudelle yksilöityä tietoa aseiden omistajista ja sijainneista. Yhtä hyvin aseet voisi saman tien ojentaa terroristeille ja muille rikollisjärjestöille.
Keskustelu EU:n yhteisestä aserekisteristä on jälleen virinnyt, kun EU:n nykyinen puheenjohtajamaa Portugali on tehnyt ehdotuksen, jossa se vaatii terrorismin, maiden välisen järjestäytyneen rikollisuuden ja laittoman asekaupan torjunnan nimissä yhteistä aserekisteriä, josta selviäisi aseiden sijainti, tunnistetiedot ja aseen omistajan tiedot.
Portugali ehdottaa, että yhteinen rekisteri lisättäisiin terrorismin torjuntaan solmittuun Prümin sopimukseen, johon Suomikin on sitoutunut. Kansanedustaja Jenna Simula tyrmää ehdotuksen täysin.
– Tällaisella rekisterillä ei suinkaan saataisi terrorismia torjuttua tai laitonta asekauppaa kuriin, koska se koostuisi laillisista aseista ja niiden haltijoiden tiedoista. Sen sijaan tietomurron sattuessa järjestäytyneellä rikollisuudella olisi hallussaan yksilöityä tietoa aseiden omistajista ja näiden sijainnista koko Euroopan alueella – kuin ojentaisi aseet terroristeille ja muille rikollisjärjestöille, Simula varoittaa.
Suomalaisten aseet eivät EU:lle kuulu
Eilen julkaistussa Euroopan neuvoston ehdotuksessa todetaan, että komissio antaa esityksensä asiasta tulevina kuukausina. Kansanedustaja Jenna Simulan mukaan Suomen ei pidä missään nimessä suostua tällaiseen menettelyyn.
– Suomalaisten aseet eivät EU:lle kuulu. Meillä on omat kansalliset rekisterimme. Ylipäänsä täytyy käyttää suurta harkintaa, minkälaista dataa jakaa muiden maiden kanssa. Yksittäiset tiedot ihmisistä kun ovat nykyään käypää valuuttaa, kyberuhista ja tietomurroista puhumattakaan, Simula muistuttaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Prümin sopimus aserekisteri rikollisjärjestöt tietomurto terroristijärjestöt Euroopan unioni Kyberuhat Portugali Jenna Simula
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Simula: ”EU-sääntely suurin uhka suomalaiselle metsästyskulttuurille”

Kansanedustaja Simula palaa äitiyslomalta ja lähtee ehdolle kuntavaaleihin: “Edessä entistä vaikeammat taloudelliset ajat”

Simula tuohtunut Luken aikeista lopettaa susien pannoitus: “Hirvenmetsästys on uhattuna ja myös liikenneturvallisuus vaarantuu”

Simula huolissaan ympärivuotisten haaskojen määrästä ja valvonnan vähyydestä: “Suurpetojen ruokintahaaskat uhka luonnolle ja metsästykselle”
Viikon suosituimmat

Intia juhlii hiilenlouhinnan ennätystä – Suomi murehtii porojen röyhtäyksiä
Suomessa murehditaan lehmien pieruja ja porojen röyhtäyksiä, jotka ilmastoaktivistien mukaan tuhoavat koko maailman ilmaston. Samaan aikaan Intiassa juhlitaan sitä, että maa tuottaa enemmän hiiltä kuin koskaan. Intialaiset iloitsevat, koska edullinen fossiilinen polttoaine tarkoittaa heille halpaa energiaa, talouskasvua ja omavaraisuutta.

SDP jälleen turpo-kuutamolla – kun Lulu Ranne totesi, ettei suomalainen puolustusteollisuus välttämättä hingu työntekijöiksi venäläisiä, demarit menivät välittömästi epäkuntoon
Vaikuttaisi itsestäänselvyydeltä, että suomalainen puolustusteollisuus toivoo työvoimaa, joiden lojaliteeteista voidaan kohtuullisella varmuudella mennä takuuseen. Yhtä lailla vaikuttaa itsestäänselvältä, etteivät Suomeen saapuvat venäläiset sattuneesta syystä ole puolustusvoimien ykkösrekryjä. Asian ääneensanominen aiheutti kuitenkin Hämeenlinnan valtuustossa melkoisen demariäläkän.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttila skippasi viime viikolla kysymyksen Yleisradion vasenkallistumasta – ”Mikään tutkimus ei tällaista todista…”
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa, että jopa 40 prosenttia suomalaisista katsoo Yleisradion uutisoinnin oleva vasemmalle kallellaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu kysyi viime viikolla samasta asiasta Yleisradion toimitusjohtajalta Merja Ylä-Anttilalta, joka tuolloin katsoi, että kysymykseen vastaaminen on hankalaa.

Vihreät syyllistää suomalaisia rasismista – samaan aikaan vihreä kansanedustaja syynää julkisista tapahtumista ihmisten ihonväriä
Vihreät lähtee kunta- ja aluevaaleihin ylimielisessä woke-asennossa, eli puolue solvaa nyt äänestäjiä rasisteiksi. Kaksisuuntaisesta keskustelusta kieltäytyneen puolueen arvioidaan jo olevan kriisitilassa.

Perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Mika Merano: Miksi Helsinki päätti lähettää 350 000 euroa Gazaan? – ”Kaupunkilaisten rahaa heitetty täysin hukkaan kohteisiin, jotka eivät hyödytä veronmaksajaa”
Helsinkiläinen Mika Merano herättelee kunta- ja aluevaalien alla keskustelua verovarojen käyttökohteista ja rahankäytön avoimuudesta. Monissa kunnissa verovaroja törsätään hankkeisiin, joilla ei ole mitään yhteyttä kunnan asukkaiden palveluihin ja hyvinvointiin. Merano painottaa, että kuntien tehtävä ei voi olla toimia hyvesignaloivana runsaudensarvena. - Lähtökohtaisesti on aina ajateltava, että jokaisen veroeuron tulee tavalla tai toisella tulla suoraan takaisin sen maksajalle.

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon
Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

EVA:n tutkimuksen tulos on karua luettavaa Ylestä – Vigelius: ’’Puolueellisuus ei kuulu verorahoitteiseen mediaan’’
Tänään julkaistun EVA:n Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yle Uutisten painottavan tiedonvälityksessään vasemmistolaista näkökulmaa.

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle
EVA:n juuri julkaistu syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimus paljastaa yllättäviä tuloksia kansalaisten suhtautumisesta Yleisradion uutistuotantoon. Jopa 40 prosenttia vastaajista pitää Yle Uutisia vasemmalle kallistuvana. Vastaajista 19 prosenttia arvioi Ylen näkökulman olevan selvästi vasemmistolainen. Tutkimuksessa vain SDP:n puoluemedia Demokraatti ja vasemmistoliiton Kansan Uutiset arvioitiin vielä Yle Uutisiakin vasemmistolaisemmiksi.

Tuhannet palestiinalaiset Gazassa vaativat mielenosoituksissa Hamasia ulos Gazasta
Tuhannet palestiinalaiset osoittivat tiistaina mieltään Gazassa Hamasin terroristeja vastaan Pohjois-Gazassa Beit Lahian kaduilla. Mielenosoittajat vaativat sodan lopettamista ja israelilaisten panttivankien vapauttamista.

Purra avasi Saabin puolustustarviketehtaan Tampereella: Suomen puolustusteollisuudella on suuri kasvupotentiaali
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sai kunnian avata puolustusteollisuusyhtiö Saab Finlandin uuden tuotantolaitoksen Tampereella.