

LEHTIKUVA
Simula huolissaan ympärivuotisten haaskojen määrästä ja valvonnan vähyydestä: “Suurpetojen ruokintahaaskat uhka luonnolle ja metsästykselle”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula on huolissaan ympärivuotisten ruokintahaaskojen suuresta määrästä ja niiden valvonnan vähyydestä. Haaskat aiheuttavat monenlaista haittaa ympäristölle, suurpedoille ja metsästykselle.
Suomeen on syntynyt verrattain uusi elinkeino, jossa asiakkaille tarjotaan eläinten luontokuvaus- tai katselupalveluita haaskan avulla. Haaskoilla houkutellaan yleisimmin suurpetoja, kuten karhuja ja susia. Osa haaskoista on ympärivuotisessa käytössä, osa vain tietyn ajan vuodesta, jolloin kuvaus- ja katselupalveluita tarjotaan.
– Ympärivuotisessa käytössä olevat haaskat aiheuttavat monenlaisia ongelmia ympäristölle ja niillä ruokaileville suurpedoille. Eläimet tottuvat sekä ihmisen hajuun että ruokailemaan säännöllisesti haaskalla, jolloin ne eivät käyttäydy luonnossa lajityypillisesti, toteaa haaskakeskustelua tiiviisti seurannut perussuomalaisten kansanedustaja Jenna Simula.
– Jos haaskalle ei jostain syystä viedäkään enää ruokaa, on haaskaruokinta voinut muuttaa luontaista ihmisarkuutta, jolloin eläin hakeutuu helposti pihapiireihin ihmisen hajun perässä hakemaan ruokaa.
Vaikuttaa myös susimäärän kasvuun
Lukuisat haaskapaikat aiheuttavat niin ikään ongelmia metsästykselle erityisesti karhunmetsästyksen osalta. Metsästyslain mukaan haaskalta tai haaskan välittömässä läheisyydessä ei eläintä saa kaataa. Esimerkiksi Kainuussa haaskoja on runsaasti; pelkästään Suomussalmella rekisteröityjä haaskaruokintapaikkoja vuonna 2020 oli 33 kappaletta ja Kuhmossa peräti 49 kappaletta.
– Kuhmossa haaskojen valtava määrä aiheuttaa erityisen paljon haasteita esimerkiksi karhunmetsästykselle ja on vaikuttanut susimäärän kasvuun. Susimäärän kasvu puolestaan vaikeuttaa olennaisesti muuta metsästystä, sillä sudet ovat viime vuosina tappaneet runsaasti metsästyskoiria ja suuri petomäärä voi lopulta aiheuttaa myös riistakannan romahtamisen, Simula summaa.
Haaskaruokinnan valvontaa tehostettava
Vaikka haaskaruokintapaikkoja säätelevät useat lait ja asetukset, valvonta on vähäistä etenkin niillä haaskoilla, joita ei käytetä aktiivisesti osana yritystoimintaa. Haaskaruokintaa tulisikin valvoa paremmin viranomaistyönä. Simula on jättänyt kirjallisen kysymyksen haaskaruokinnan valvonnan tehostamisesta yhteisten pelisääntöjen löytämiseksi.
– Kirjallisessa kysymyksessäni esitän ympäristöviranomaiselle enemmän toimivaltuuksia puuttua haitalliseen haaskanpitoon. Ympäristöviranomaisella tulisi olla oikeus määrittää haaskan sijoittuminen ja rajoittaa toimintaa huomioiden alueen muu käyttötarkoitus.
– Lisäksi olisi huomioitava aiempaa paremmin, etteivät eläimet tulisi riippuvaisiksi ruokinnasta, eikä ruokinta saisi olla ympärivuotista. Viranomaisilla tulisi olla myös oikeus lakkauttaa haaskalupa, jos toiminta selkeästi muuttaa eläimen lajityypillistä käytöstä, Simula vetää yhteen keskeisimpiä kirjallisen kysymyksensä ehdotuksia.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ympäristöviranomaiset suurpedot ruokintahaaskat susikanta suurpetopolitiikka kirjallinen kysymys Jenna Simula Metsästys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Simula kritisoi EU:n toiveita yhteisestä aserekisteristä: ”Kuin ojentaisi aseet rikollisjärjestöille”

PS: Valkoposkihanhesta on tehtävä riistaeläin

Simula tuohtunut Luken aikeista lopettaa susien pannoitus: “Hirvenmetsästys on uhattuna ja myös liikenneturvallisuus vaarantuu”

Susivahingot kasvussa, tilalliset jätetty oman onnensa nojaan – Antikainen: “Susi ei kuulu pihapiiriin”

Koponen vaatii suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamista: “Ministerin tyhjien lupausten ja ajanpeluun on loputtava”

Vihreiden susikannat kertovat, että ymmärrys maaseudun arjesta puuttuu – Antikainen: Susi kuuluu luontoon mutta ei ihmisten pihapiiriin
Viikon suosituimmat

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Ministeri Lulu Ranne pistäisi koko Yleisradion johdon vaihtoon: ”Kun on tulosvastuu, niin tulos tai ulos”
Liikenne- ja viestintäministeri, diplomi-insinööri Lulu Ranne keskustelee tuoreessa Suomen Uutiset Show -keskusteluohjelmassa suomalaisesta mediasta ja erityisesti Yleisradion asemasta. Ohjelman vieraina ovat lakimies ja kilpailuoikeuden asiantuntija Mikko Alkio sekä johdon konsultti, Aamulehden ex-päätoimittaja Jussi Tuulensuu. Ohjelmassa selviää muun muassa, miten monitahoinen hallinnollinen rakenne Yleisradion ympärille onkaan rakentunut, mikä osaltaan on hidasteena Ylen toimintaan ja rahoitukseen kohdistuvien muutoksien tekemiselle.

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla
Ilmastokeskustelu muistuttaa tänään monin tavoin 1600-luvulla käytyjä väittelyitä ja käsityksemme ilmastonmuutoksesta peilaavat yllättävällä tavalla ikivanhoja ajatuksellisia rintamalinjoja. Yhdet vaativat kulutuksen vähentämistä, toiset uskovat vihreään teknologiaan ja kolmannet kieltävät kokonaan ihmisen vaikutuksen ilmastoon.

Saksan tuleva hallitus haluaa kieltää valehtelun ja viedä kansankiihottajilta oikeuden asettua ehdokkaaksi vaaleissa
Saksan kristillisdemokraattien ja demarien hallituskoalitio aikoo säätää desinformaation levittämisen rangaistavaksi teoksi. Valeuutisten levittämistä tehostavien verkkorobottien käyttö kielletään. Mediaa valvomaan se haluaa oman koneistonsa. Kritiikissä kysytään, aikooko mustapunahallitus perustaa myös totuusministeriön.

Yhdysvallat: Valkoinen talo ehdottaa julkisen yleisradiotoiminnan rahoituksen lopettamista

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Joko saataisiin veroja oikeaan suuntaan ja kasvu liikkeelle Suomessakin?
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra postaa veroista Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä. Purran mukaan Suomi häviää verojen ja talouskasvun Ruotsi-maaottelun.

Sahateollisuus varoittaa ilmastokilvoittelun valtavista kustannuksista – Lulu Ranne: Suomen ei pidä valita näivettävää skenaariota, jossa metsäsektoriamme ajetaan alas

Ministeri Ranne: Asfaltti tuoksuu taas tänä kesänä – ”Tiehankkeet työllistävät nimenomaan suomalaisia”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne kertoo, että teitä korjataan taas ennätystahtiin perussuomalaisten vahtivuorolla.

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Kansainvälinen kehitysrahoitus kääntyi selvään laskuun vuonna 2024 niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Tuoreen laskelman mukaan Suomen antama kehitysapu pieneni 12,9 prosenttia vuodesta 2023 vuoteen 2024 - siis yhdessä vuodessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää