Artikkeli kuva

Siirtolaiset odottelevat jo Valko-Venäjän ja Puolan rajalla pääsyä muualle Eurooppaan. / LEHTIKUVA

Siirtolaisia ruutina käyttävä hybriditoiminta kiihtyy Suomen lähialueilla – Purra: Hallitus ei ole tekemässä mitään estääkseen laajamittaista maahantuloa

08.11.2021 |18:51

Mitä tapahtuisi, jos massiivinen siirtolaisvyöry lähestyisi Suomea? Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra arvioi, että todennäköisesti hallitus vain lähettäisi rajaviranomaisille muistutuksen ihmisoikeuksia ja kansainvälisiä sopimuksia noudattavasta tehokkaasta ja solidaarisesta maahantulon mahdollistavasta toimintamallista.

Riikka Purra kirjoittaa Facebookissa, että siirtolaisia ruutina käyttävä hybriditoiminta kiihtyy, eikä se ole enää kaukana Suomesta.

– Saattaa olla vain ajan kysymys, kun joukkoja lähestyy meidän rajojamme.

– Perussuomalaiset ovat vuosia vaatineet lainsäädännön kiristyksiä, jotka mahdollistavat laajamittaisen maahantulon estämisen, säilöönoton, palauttamisen ja vetovoimatekijöiden minimoinnin. Edelleenkään sellaisia ei edes suunnitella.

Solidaarisuus on iso bisnes

Viime vuonna sisäministeri Maria Ohisalo (vihr) kertoi varautumisesta näin:

– Meillä on totta kai suunnitelmat siitä, jos ihmisiä tulee enemmän, että miten vaikka perustetaan järjestelykeskuksia eri puolille maata ja miten se prosessi on mahdollisimman jouheva ja toisaalta laadukas, että jokaisen turvapaikkaprosessi käsitellään hyvin.

Purra arvioi, että jos siirtolaisvyöry lähestyisi Suomea, hallitus todennäköisesti vain lähettäisi rajaviranomaisille muistutuksen ihmisoikeuksia ja kansainvälisiä sopimuksia noudattavasta tehokkaasta ja solidaarisesta maahantulon mahdollistavasta toimintamallista.

– Vastaanottokeskukset pantaisiin pystyyn ennätysajassa, ja jo kauan suunnitellut muukalaisvihamielisyyden ehkäisyä toteuttavat hankkeet laajennettaisiin kaikkialle.

– Samalla maahanmuuttoteollisuuden influensserit ja eturyhmät hierovat jännityksestä käsiään. Solidaarisuuden suuri bisnes, moraalin korkea veisu.

Onko kokoomuslainen ajattelu kehittymässä?

Median mukaan kokoomus vaatii nyt lainsäädäntömuutoksia rajoille. Kyseessä on seitsemäntoista kokoomusedustajan tekemä kirjallinen kysymys.

– Sipilän hallituksessa nämä rajatoimet olivat turvapaikkapoliittisessa toimenpideohjelmassa. Kun persut heitettiin hallituksesta 2017, mitään ei toteutettu.

– Muuten olen tietenkin tyytyväinen kokoomuslaisten ajattelun kehittymisestä. Toivottavasti järkisuunta jatkuu puolueen ylimmälle tasolle ja virallisiin linjoihin – ja ennen kaikkea, että se muistetaan vielä eduskuntavaalien jälkeen, Purra kirjoittaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24
5.
Suomen uutiset logo

Wille Rydman: Vihervasemmisto ja kokoomus ajavat lisää maahanmuuttoa ja uudisrakentamista Helsinkiin, koska ne hyötyvät siitä – ”Vain suomalainen veronmaksaja ei hyödy”

17.02.2025 |18:35
6.
Suomen uutiset logo

Hulluus etenee Helsingissä – perussuomalaisten Raatikaisen esitystä niin sanotun Mariantunnelin hylkäämisestä ei kannattanut kukaan: “Yhdelle polkaisulle tuleva hinta on järjetön”

21.02.2025 |12:50
8.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Joakim Vigelius kysyy: Onko tosiaan välttämätöntä kaataa Yleisradion kautta suomalaisten veronmaksajien rahaa noitapiirille tai tanskalaisille strippareille?

21.02.2025 |21:17
10.
Suomen uutiset logo

Oppositiopuolueet SDP, keskusta, Liike Nyt, vihreät ja vasemmistoliitto käyttävät enemmistövaltaa Keski-Uudenmaan sotealueella – omaishoitajilta leikattiin juuri 400 000 euroa

20.02.2025 |14:28

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää